آب‌بندی دائم بتن در تمام طول عمر

 

محصولات شرکت GREENSEAL مالزی( آب‌بندی دائم بتن در تمام طول عمر )

راهکاری کاملا آب ‌بند، مناسب همه نوع بتن

شرکت Greenseal در چه زمینه‌ای فعالیت دارد؟

شرکت Greenseal  مالزی واقع در منطقه موسمی شرق آسیا، دارای رطوبت بالا و بارندگی‌های فراوان با ورود به عرصه صنعتی شدن در دهه‌های گذشته با اخذ فناوری‌های تخصصی آب‌بندی از کشورهای انگلستان، سوئیس و استرالیا و همچنین ایجاد مراکز تحقیقاتی R&D فعال در طی سال‌ها تلاش موفق به گردآوری محصولات متنوع آب‌بند با توجه به نوع کاربری در کلیه مقاطع خصوصا آب‌بندی بتن و محافظت میلگردهای تعبیه شده یا نشده در آن کاربرد دارند. این شرکت طی چند دهه تجربه در زمینه آب‌بندی صنایع ساختمانی عمرانی و سازه‌ای، تحت نام تجاری Greenseal محصولات آب‌بندی قابل اطمینان و به ‌صرفه‌ای را معرفی کرده است. فناوری محصولات Crystalline Greenseal  از ترکیبی بر پایه سیمان ساخته شده‌اند و به شکل پودر عرضه می‌شوند. همچنین این محصولات از سیمان با کیفیت پورتلند، شن کوارتز مرغوب و عوامل شیمیایی فعال تشکیل شده‌اند. محصولات گرین سیل با آب ترکیب می‌شوند و در قالب دوغاب و ملات به کار می‌روند. گروه محصولات کریستال شونده شامل: 100GS-، GS-200، GS-300، GS-400،GS-500، GS-800 ، GS- Ijection Grout، GS- Flash set می‌باشند.

تنوع محصولات Greenseal

(ترکیبات پایه سیمانی آب‌بندی)

 

گرین سیل 100

گرین سیل – 100 ماده آب‌بندی غلیظی است که از سیمان پورتلند و مواد آب‌بندی فعال تشکیل شده است. این محصول  معمولا در قالب ماده افزودنی در طرح اختلاط سیمان بتن یا ملات دستی برای آب‌بندی استفاده می‌شود و جهت پر کردن منافذ نشت شدید در اثر فشارهای هیدرو استاتیکی کاربرد موثری دارد.

گرین سیل 200

گرین سیل – 200 به منظور (بارنر) آب‌بندی سطح دیوار بتنی، در قالب روکش دوغابی در قسمت داخلی یا بیرونی سازه‌های بتنی ، بلوکی و یا پلاستر مقاوم به کار می‌رود. می‌توان در ابتدای کار پودر گرین سیل 200 GS- را روی سطوح بتنی افقی یا به‌ طور دستی روی بتن درجا پاشید. درصورتی که گرین سیل  200 GS-  خشک شود، در برابر بسیاری از املاح، مواد قلیایی و آب دریا مقاوم خواهد بود. از آنجا که این محصول از مقاومت قابل توجهی برخوردار است، با شرایط اسیدی ملایم سازگاری دارد و در مقابل یخ‌زدگی و مخرب‌های شیمیایی فاضلاب مقاوم است و به عنوان پیوند ضد آب میان بتن قدیمی و جدید و در اتصالات ساختمانی به کار می‌رود.

گرین سیل – 300

گرین سیل – 300 در قالب ملات قوی جهت پوشاندن و پر کردن درزهای اتصالات ساختمانی به کار می‌رود. این محصول در ترمیم درز‌ها، ترک‌ها، پر کردن سوراخ‌های کلاف قالب و شکاف‌ها کاربرد دارد و می‌توان به جای گرین سیل – 200 از آن استفاده کرد.

گرین سیل – 500

گرین سیل – 500 ترکیبی مخلوط از سیمان پورتلند، شن کوارتز کیفیت بالای خشک شده، سیلیس آسیاب شده، لرزش‌گیرها، افزودنی کاهش‌ دهنده انقباض و مواد شیمیایی ضد آب فعال جهت مصرف در درزبندی حفره‌های عمیق و سطوح شن زده بتن و پلاستر سیمانی کاربرد دارد.

گرین سیل – 800

به منظور درزگیری نشتی‌های شدید و افزایش سرعت در گیرایش بتن و یا ملات سیمانی و متصل شدن سریع به سایر سطوح سیمانی می‌توان گرین سیل – 800 را که سرعت بالایی در سخت شدن (هاردنر) دارد را با گرین سیل – 200 ترکیب کرد.

گرین سیل دوغاب تزریقی       GS-Injection Grout

دوغاب تزریقی کریستال شونده به طور دائم بر اثر تبلور از افزایش رطوبت جلوگیری می‌کند. این محصول بر پایه سیمان است و در قالب پودر عرضه می‌شود، از سیمان پورتلند، شن کوارتز مرغوب، مواد شیمیایی فعال و عامل کندساز در شرایط مرطوب با مقاومت قلیایی تشکیل شده است.

گرین سیل 100 مخلوط شده دربتن

گرین سیل مخلوط شده در ملات یا بتن در حقیقت ترکیب ملات ضد آب پیش مخلوط شده‌ای است که از سیمان، شن و مواد شیمیایی فعالی تشکیل شده است؛ مواد شیمیایی فعال این محصول قابلیت عایق رطوبتی موثری جهت آب‌بندی سازه‌ای پلاستر پوششی آجری جدید یا قدیمی با کمترین هزینه را دارد.

آب‌بندی دائم بتن در تمام طول عمرآب‌بندی دائم بتن در تمام طول عمر: عوامل شیمیایی (املاح ارگانیک یا غیر ارگانیک) گرین سیل جهت واکنش با اکسیدهای آن برای مثال کلسیم، آلمینیوم، آهن و غیره و تشکیل کمپلکس‌های مولکولی بزرگ به آب نیاز دارند. یون‌های متشکله دارای یک یا چند پیوند شیمیایی آزادی هستند (برای نمونه: ذهنی R- یا –R- ) که جهت تشکیل زنجیره طولانی پیوند شیمیایی کمپلکس‌ها که بعد در سیستم مویرگی بتن متبلور می‌شود با یکدیگر یا با سایر یون‌های کمپلکس ارتباط دارند. این کمپلکس‌های مولکولی قادر هستند که به طور فیزیکی یا شیمیایی با مقدار آب قابل توجهی پیوند برقرار کنند. هرچند که کمپلکس‌های مولکولی باعث تبخیر مقداری از آب می‌شوند، ولی  این  اتفاق منجر به تنفس بتن می‌شود. همانند تبادل یون در طی رسوب‌زدایی آب، کمپلکس‌ها هم با مولکول‌های مجاور خود گروه اتمی مبادله می‌کنند و از طریق عمق مویرگی به زیرلایه و عمقی نفوذ ‌می‌کنند. طبق توضیحاتی که در بالا آمده اکنون کمپلکس‌ها با کلسیم‌اکسیدها و هیدروکسیدهای معروف به «آهک آزاد» واکنش می‌دهند. مواد کریستالشونده که سبب بوجود آوردن بلورهای غیر قابل حل در آب شده در بتن همگن و جزئی از ساختار آن خواهد شد.  در صورت نفوذ آب فرآیند تبلور ادامه می‌یابد. استحکام و دوام مواد بکار رفته در سطوح بتنی معمولی همانند استحکام و دوام موادی است که در ساخت و ساز‌های عظیم به کار گرفته می‌شود. گرین سیل موادهای تضمینی را در سازه بتنی به کار می‌گیرد که بتن را به طور دائم آب‌بندی می‌کنند و مقاومت بتن در مقابل فرسایش و نفوذ آب را افزایش می‌دهند.

آب‌بندی دائم بتن در تمام طول عمردیوار بتنی برش خورده خشک، آهک آزاد طبیعی و رطوبت سیستم طبیعی مویرگی بتن.

دیوار بتنی همجوار با آب که به شکل موئنگی از ابتدای دیوار بتنی آب نفوذ کرده است. بنابر این حتی بتن متراکم و مسلح به میکرو سیلیس نسبت به نفوذ آب مقاومت دائم ندارد.

تا جایی که امکان دارد باید سطح بتن همجوار با آب‌ را با مواد گرین سیل ‌غشائی آب‌بندی کرد. در صورتی که به سطح بیرونی بتن دسترسی ندارید می‌توانید سطح داخلی آن را با مواد گرین سیل آب‌بندی کنید.(آب‌بندی فشار منفی)

عوامل شیمیایی گرین سیل شروع به واکنش با آهک آزاد و  رطوبت می‌کنند، بیشتر و بیشتر به عمق بتن نفوذ می‌کنند و کریستال‌های مولکولی زنجیره‌ای غیر قابل حل در آب را پدید می‌آورند.

سیستم مویرگی خالی از آب است و بتن خشک و آب‌بندی شده است. مواد گرین سیلی که کریستال‌ها را به وجود آوردند در بتن می‌مانند و در صورت نفوذ آب فرآیند تبلور ادامه می‌یابد.

آب‌بندی دائم بتن در تمام طول عمرآب‌بندی دائم بتن در تمام طول عمرآب‌بندی دائم بتن در تمام طول عمر

کاربرد محصولات GREENSEAL در آب‌بندی سازه بتنی

معدود محصولات بین‌المللی هستند که می‌توانند در صنعت آب‌بندی بتن و محافظت از آن با محصولات کریستال شونده گرین سیل رقابت کنند. در صورت وجود آب یا حتی رطوبت، امکان آسیب دیدن بتن و میلگرد به کار رفته در آن دائما وجود دارد.

1- درز 1×1 با GS-300 پر شده است   .                                                                                           1-  دوغاب GS-200  در دو لایه به کار رفته است.

2- مقدار kg/m2 به ازای هر قسمت پوشش GS-300 در ملات به کاررفته است.آب‌بندی دائم بتن در تمام طول عمر

2- دوغاب GS-200 در دو لایه به کار رفته است.

مقدار kg/m2 75/0 به ازای هر قسمت  کار رفته است.

                                  قسمت بیرونی (درزها)شالوده سازه به کمک GREENSEAL در مقابل فشار آب محافظت شده است                       

                                                                      

در هنگام بتن ریزی kg/m2 75/0 گرین سیل – 200   روی بتن ریخته می‌شود.

مقدار kg/m2 75/ 0  در هر لایه   دوغاب GS-200 در دو قسمت به کار رفته است.

پوشش GS-300 به کار رفته  در درزها و اتصالات

آب بندی بخش داخلی فونداسیون یا دیوار حائل، در صورتی که به بخش بیرونی دسترسی ندارید

با استفاده از دوغاب GS-200 در سطوح داخلی و بیرونی می‌توان به طور کامل بتن را آب‌بندو از آن محافظت کرد. ابتدا باید ترک‌های انقباضی بتن را با محصول Injection Grout یا GS-300 ترمیم کرد؛ مواد کریستال شونده گرین سیل که از کیفیت بالایی برخوردار هستند، حتی در شرایط فشار قوی هیدرواستاتیکی آب واکنش می‌دهند و هوشمندانه در تمام ادوار نشتی را برطرف می‌کنند. جهت آب‌بندی سازه‌های بتنی در حین ساخت GS- 100  را در بتن میکس کرده، و یا GS-200 را  روی سطوح بتنی اجرا شده قدیمی یا جدید به صورت دوغاب و یا بودری اعمال نمایید.

 

دوغاب GS-200 در دو لایه به کار رفته است. مقدار kg/m2 75/0 به ازای هر لایه

 

آب‌بندی دائم بتن در تمام طول عمر

 

استفاده از درزگیر GS- 300 در درزهای سرد

در این مقاله به آب‌بندی دائم بتن در تمام طول عمر اشاره شده است: ادامه در فصل بعد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *