افزودنی بتن و یا تزریق در بتن به اصطلاح به ماده ای می گویند که برای اصلاح ساختار و بهبود خواص اولیه بتن به کار می رود. این مواد هنگام درست کردن بتن به پودر و سیمان اضافه می شود.

افزودنی بتن و تزریق در بتن


این مواد افزونی اغلب از آب، سنگ دانه و سیمان پرتلند ساخته می شوند که باید به اندازه ی دقیقی به ساختار بتن اضافه شود زیرا در غیر این صورت نتیجه نهایی کار به شکل دلخواه نخواهد بود و اثرات سوئی را در پی خواهد داشت.

افزودنی های بتن چه خواصی دارند؟

افزودنی بتن و یا به عبارتی تزریق در بتن که به عنوان بهبود دهنده ی خواص بتن ها به کار می روند و هنگام درست کردن بتن به ان ها اضافه می شوند ، کارایی بتن ها و مقاومت اولیه آن ها را افزایش داده و روند زمان بندی گیرش بتن ها افزایش یا کاهش می دهد که بنا به شرایط و موقعیت از هر یک از ان ها استفاده می شود. این بتن ها در برابر سرما و گرما شدید از خود مقاومت بیشتری نشان می دهند.

  • مواد افزودنی بتن باعث می شوند که روند اولیه در ایجاد مقاومت در بتن گسترش یابد.
  • کنترل واکنش های قلیایی های سیمان با سنگدانه ها یکی دیگر از خواص مواد افزودنی بتن می باشد.
  • اضافه کردن مواد افزودنی به داخل ترکیبات بتنی باعث طولانی تر کردن زمان گیرش بتن ها می شود.
  • این افزودنی ها کارآیی بتن ها را نسبت به آب سیمان افزایش می دهند.
  • افزایش مقامت بتن در برابر عوامل مخرب خارجی و سرما و گرما یکی دیگر از نتایج استفاده از افزودنی های بتنی می باشد.

اگر می خواهید با آب بندی بتن آشنا شوید کلیک کنید.

افزودنی بتن

انواع تزریق در بتن

روش های تزریق در بتن انواع مختلف دارند که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

1. افزودنی های شیمیایی

افزودنی بتن و یا تزریق در بتن شیمیایی، حاصل یک فرایند شیمیایی هستند که از ترکیب مواد آلی و معدنی بدست می آیند که اکثرا در فرایند ساخت بتن و پیش از ریختن بتن ، به ترکیبات آن اضافه می شوند و خود دارای انواع مختلفی هستند:

2. افزودنی شیمیایی حباب ساز

همان طور که از نام این افزودنی برمی آید، این روند حباب های بسیار ریزی را درون بتن ایجاد می کند که مقاومت بتن را در برابر رطوبت و نم، سرما و یخ و حتی آب شدن مکرر یخ ها در فصل زمستان افزایش می دهد. در واقع با افزایش این مواد به بتن، مقاومت آن در برابر پوسته شدن و جدا شدن دانه های ان افزایش یافته و به میزان قابل توجهی بتن مورد نظر سخت و نفوذ ناپذیر می شود.

بیشتر بخوانید: آب بندی سازه بتنی و اهمیت آن

مواد شیمیایی روان کننده

این مواد و متریال ها به منظور روان کردن بتن به کار می روند و هنگام اضافه کردن آن ها به عنوان افزودنی بتن ، حباب هایی را ایجاد می کنند که باعث افزایش مقاومت بتن در شرایط مختلف می شود.

مواد شیمیایی کندگیر کننده

کاربرد این افزودنی بتن شیمیایی به گونه ایست که روند گیرش بتن را به تاخیر می اندازد و معمولا زمانی که لازم است بتن ها مسافت های طولانی را حمل شوند ، مورد استفاده قرار می گیرند. این تزریق بتن، روند گیرش را حداقل به میزان سه ساعت به تاخیر می اندازد که خود دارای سه نوع می باشند. کندگیر کننده های معمولی ، کند گیر کننده های کاهنده و کند گیر کننده های قوی. اولین آن ها که کند گیر کننده های معمولی هستن ، خاصیت کاهندگی آب را ندارند. کند گیر کننده های کاهنده، توان کاهش پنج درصدی آب را دارا می باشند و کند گیر کننده های قوی می توانند ۱۲ درصدر موجب کاهش کاهش آب شوند. کندگیر های کاهنده و قوی می توانند تا ۱۰ درصد موجب افزایش مقاومت بتن ها شوند.

افزودنی شیمیایی تسریع کننده

این افزودنی بتن شیمیایی کاملا بر عکس افزودنی های کندگیر عمل می کند و موجب تسریع در گیرش بتن خواهند شد. همچنین به بتن های تازه مقاومت بالایی را می بخشند. موارد مصرف این مواد افزودنی شیمیایی در هوای سر و با رعایت ضوابط می باشد.

شرکت فناوران سدآب اولین ارائه دهنده محصولات تخصصی آب بندی در کشور می باشد. پروژه های عظیم کشور زیر نظر این مجموعه راه اندازی شده اند که می توانید در قسمت پروژه ها آنها را مطالعه نمایید.

با ما تماس بگیرید:

021-22908525

021-22271941

021-22271914

مواد افزودنی کاهنده آب

مواد افزودنی بتن کاهنده آب یکی دیگر از انواع مواد افزودنی بتنی می باشد که با تزریق در بتن موجب تقلیل یافتن مقادیر بالایی از آب مصرفی آن ها می شوند. همچنین این نوع افزودنی ها موجب روان شدن مواد بتنی و کاهش مقدار آب اختلاط به ازای کارایی ثابت بتن و ملات می شوند. این نوع افزودنی بتن با ایجاد حباب هایی در آن همراه می باشد.

افزودنی بتن کاهنده ی آب معمولی به میزان چهار درصد و کاهنده های قوی به میزان دوازده درصد میزان آب اختلاط در بتن را کاهش می دهند.

مواد افزودنی کندگیر کننده

مواد افزودنی بتن کندگیر کننده یکی دیگر از افزودنی های شیمایی می باشد که با ترزیق در بتن در هنگام ساخت می توان از آن بهره مند شد. این مواد به منظور به تاخیر انداختن گیرش در بتن ها تزیق می شوند و اثر تسریع کنندگی گرمای هوا بر گیرش بتن را جبران می کند. درشرایط مشکل و دشوار بتن ریزی، گیرش اولیه بتن را به تعویق می اندازد. تزریق در بتن این نوع مواد افزدنی باعث می شود که بتوان بتن ها را در مسافت های طولانی تری حمل کرد.

افزودنی روان ساز های شیمیایی

این روان ساز ها به شکل خمیر بوده و نقش به سزایی در روان کردن مایع بتن دارند. چرا که گاها در بتن های تازه سنگ دانه هایی وجود دارد که شکل نامناسبی داشته و کارایی بتن را کاهش می دهند. این مواد به منظور بهبود مواد داخلی بتن و همچنین به عنوان یک روان کننده مورد استفاده قرار می گیرد. لذا کارآیی این بتن ها افزایش یافته و می توان با استفاده از پمپ ، قیف ، لوله آن ها را بتن ریزی کرد و یا با ماله آهنی عملیات پرداخت را انجام داد.

افزودنی بتن

افزودنی های معدنی

افزودنی بتن معدنی که به راحتی در طبیعت نیز یافت می شوند و برای اصلاح ساختار بتن ها استفاده می شوند ، خود به سه گروه مواد خنثی، پوزولان ها و مواد شبه سیمانی طبقه بندی می شوند. مواد معدنی افزودنده به بتن ها موجب افزایش مقاومت ، نفوذ پذیری و تغییر رنگ بتن ها خواهند شد.

افزودنی مواد خنثی

تزریق بتن مواد خنثی به عنوان افزودنی های معدنی بتن ، نقش بهبود دهنده را برای بتن ها ایفا می کنند و موجب افزایش مقاومت آن ها نمی شوند. این افزودنی ها به عنوان سنگ دانه به بتن اضافه شده و باعث چسبندگی بتن ها می شوند.

پوزولان ها

پوزولان ها ظاهری پودری شکل دارند که خود معمولا دارای ماهیت چسبندگی نیستند، اما پودری شکل بودن این نوع مواد افزودنی باعث می شود که آن ها در یک واکنش شیمیایی و در مجاورت رطوبت خاصیت چسبندگی از خود بروز دهند. این مواد را می توان به منظور کاهش اهنگ بروز آبگیری سیمان مورد استفاده قرار داد. همچنین پوزولانها دارای قابلیت انبساط بخشی به سیمان بوده و در صورت تزریق در بتن خاصیت های ویژه ای را می توان در بتن احیا کرد. از موارد مصرف پوزولانها می توان به  کاهش سرعت و میزان حرارت حاصل از فرایند آبگیری سیمان، کاهش میزان سیمان، بهبود کارایی بتن، افزایش مقاومت بتن، افزایش پایای بتن از طریق کاهش نفوذپذیری اشاره کرد.

افزودنی های شبه سیمانی

افزودنی بتن شبه سیمانی یکی دیگر از افزودنی های معدنی می باشد که خاصیت سیمانی را با خود به همراه دارند و زمانی که به شکل و روش درستی اضلفه شوند خاصیت خود را حفظ خواهند کرد و موجب بهبود مواد بتنی و افزایش مقاومت آن ها خواهند شد. افزودنی های شبه سیمانی، مدت زمان گیرش را به تاخیر می اندازند و موجب کاهش فرایند آب انداختگی بتنی می شوند.

 

 نتیجه گیری
مصالح ساختمانی و علی الخصوص مواد بتنی دارای مواد خاص و متریال ویژه ای برای بهبود وضعیت فعلیشان را دارا می باشند که به ان ها افزودنی بتنی می گویند. این افزودنی ها به شکل ها و انواع مختلفی در بازار موجود اند که بنا به کاربرد هر یک از ان ها می توان استفاده کرد.