ايستگاه پمپاژآب كشاورزي ديلاوند لرستان

ايستگاه پمپاژآب كشاورزی ديلاوند لرستان

موضوع:گزارش رفع نقص آب‌بندی پروژه ايستگاه پمپاژآب كشاورزی ديلاوند لرستان

يكي از وظايف جهاد كشاورزي کشور تأمين منابع و انتقال آب مورد نياز كشاورزي اراضي زراعي مي‌باشد. در استان لرستان بسياري از زراعت‌ها به روش  ديمي انجام مي‌شود، با توجه به اينكه به منظور بهره وري بهينه از اراضي كشاورزي و تغيير روش كاشت ديمي به آبياري و تأمين آب زراعي براي كشاورزان در دستور كار دولت مي‌باشد از اين رو جهادكشاورزي استان لرستان اقدام به ايجاد ايستگاههاي متعددي درمنشاء منابع آب به مانند رودخانه سيمره نموده تا بتواند آب رودخانه سيمره را با ايجاد ايستگاه پمپاژ ديلاوند و انتقال آب از طريق خطوط لوله‌ به زمين‌هاي زراعي انتقال نماید. آب رودخانه‌ها توسط الكتروموتورهاي بسيار قوي نصب شده در ایستگاه‌های همجوار با منابع تأمين آب به قسمت‌هاي كوهپايه و بالا دست كه دور از دسترسی به منابع آب مي‌باشد، انتقال داده می‌شود. با توجه به جانمايي ايستگاهها در همجواري با رودخانه‌ها و نياز به احداث اين تأسيسات در تراز منفي، اهميت آب بندي سازه بتني و تأسيسات مكانيكال ایستگاه پمپاژ امري مهم و حياتي خواهد بود. بديهي است جانمايي اين نوع ايستگاه هاي پمپاژ آب مي‌بايستي همجوار با منابع آب و در عمق حداقل 10 الي 15 متري تراز منفي جهت مكش پر فشار آب انجام گردد.عمق تراز منفي سازه همجوار با رودخانه سبب فشار آب منفي بر آن خواهد بود. از سوي ديگر توپوگرافي كوهپايه ها و شيب مشرف به سمت رودخانه سبب ميگردد در زمان‌هاي بارندگي آب هاي سطحي و زير سطحي به سوي ايستگاه سرازير شده و عامل فشار آب بر سازه بتني و تأسيسات مكانيكال يا الكتريكال احداث شده در تراز منفي باشد.عوامل فوق‌الذكر در فصل هاي بارندگي و با تراز گرفتن ميزان بارش فشار آب بيشتري را بر سازه وارد كرده و در صورت عدم آب بندي اصولي با ورود آب به داخل تأسيسات ايستگاه، جداي از ايجاد خسارات مالي به سازه و تأسيسات‌ و الكتروموتورها موجبات عدم بهره برداري و خدمات رساني آب‌رساني به اراضي كشاورزي و آبياری مراتع و باغات شده  و همین امر مي‌تواند خسارات جبران ناپذيري براي كشاورزي منطقه ببار آورد.

عدم ارائه و یا تاخیر زمانی در خدمات انتقال آب از ايستگاه به مناطق كشاورزي و زمين‌هاي زراعی، مي‌تواند خساراتي را به دليل عدم آب رساني مورد نیاز و به موقع به زمين‌هاي زراعي كاشت شده و باغات ايجاد نمايد.

شركت باران گستر لرستان پيمانكار اجراي احداث ايستگاه پمپاژ  آب در كنار رودخانه سيمره واقع در  منطقه ديلاوند لرستان بوده که پس از اجراي بتن ريزي و احداث ايستگاه و در هنگام بارندگي و  با بالا آمدن آب رودخانه يا سرازير شدن آب از كوهپايه‌ها به سمت رودخانه آب با فشار وارد اين ايستگاه مي‌گرديد. همچنین از سمت رودخانه فشار تراز آب سبب مي‌شد از ديواره‌هاي سمت رودخانه آب وارد ايستگاه گردد.

شركت باران گستر لرستان با مديريت آقاي مهندس فرهادي اقدام به آب‌بندي سطوح با استفاده  از محصولات آب‌بندي شيمي ساختمان و چسب‌هاي آب‌بند موجود در بازاركشور نمود، اما از آنجاييكه چسب‌هاي آب‌بندي موجود در صنعت ساختمان فاقد فناوري کریستالازیسیون  (Crystallization) مي‌باشند نمي‌توانند آب بند پايدار و 100% را تضمين نمايند. کارفرمایان با انتخاب و استفاده غیر تخصصی از مواد آب‌بند در این پروژه‌ها با صرف هزينه‌هاي بسيار عملاً نتیجه نامطلوب و ناكارآمد حاصل خواهند نمود. همين امر سبب بلااثر شدن پایداری آب‌بندی چسب و مواد شیمیائی ساختمانی استفاده شده در این پروژه و  نفوذ مجدد آب به داخل ايستگاه گرديد. شركت باران گستر لرستان با مشاوره شركت مهندسين مشاور سكنا سازان كاسيت، اقدام به كسب اطلاعات فنی از محصولات و دیتایل‌ها ی روش آب‌بندی از شركت فناوران سدآب نمود. اين شركت با اخذ اطلاعات فني و برداشت ميداني از طريق تصاوير و فيلمهاي ارسالي از سوي كارفرمای محترم، نسبت به تهیه ديتايل و روش آب‌بندي بتن و آب‌بندی سازه بتنی ايستگاه را در تراز منفي را با فناوري کریستالازیسیون  (Crystallization) تهيه و به مشاوره محترم ارائه گردید. پس از بررسي‌هاي مقدماتي و اخذ تأئيديه‌هاي فني و ديتايل‌های تهيه شده اجرايي از سوي مهندسين مشاوره سكنا سازان كاسيت،كارفرما و پيمانكار( شركت باران گستر) اقدامات لازم جهت تجهيز كارگاه و ارائه خدمات تخصصي آب‌بندي به شركت فناوران سدآب ابلاغ گرديد. شركت فناوران سدآب پس از اعزام نيروهاي آموزش ديده به  اين پروژه  ابتدا اقدام به تخريب لايه‌ها و مواد اجرا شده ناكار آمد ساير محصولات آب‌بندي شیمی ساختمان اجرا شده، ترميم سطوح متخلخل بتن، حباب‌زدگي بتن، کرمو شدگی بتن و سایر نقاط ضعف نمود. سپس اقدام به اجراي V-CUT در كليه درزهاي سرد اجرايي بتن، ميان بولت‌ها، تأسيسات الكتريكال و مكانيكال نصب شده در كليه سطوح نمود.  همچنين كف سازي انجام شده در مقطع كف ايستگاه كه ضعف مقاوم سازي آن منشاء ليفت آب از کف می‌بود تا دسترسي به بتن سازه، تخريب و تخليه گرديد.  در مرحله بعد اقدام به ترميم سطوح  V-CUT   شده در درزهاي سرد و تزریق مواد آب‌بند با محصول GS-Injection Grout ، رفع نقص سطوح متخلخل، ترک‌های سطحی بتن، ترک‌های نیمه عمیق بتن، شن‌زدگي‌هاي بتن، ترمیم و انسداد بولت‌هاي ميان قابي با محصول تخصصی و ترمیم ساير سطوح نمود. (تصاوير و فيلمهاي گزارشات كاملا قابل دسترسي در سایت و کانال اینستاگرام ميباشند). پس از ترميم و مرمت نقاط ضعف سطوح ديواره‌ها در عمق 12 متری ایستگاه و همچنين تخريب، ترميم سطوح كف و آب بندی با محصولات GS-Injection Grout, GS- SBR701GS ,Micro InjectionGrout  در سطوح ديوارها و سپس كيورينگ لازم طبق دستورالعمل‌های اجرایی محصولات، اقدام به اجراء و مقاوم سازی، آب‌بندی و پایدارسازی سازه بتنی در کف و دیوارهای ایستگاه در مقابل نفوذ آب با محصول نفوذگر كريستال شونده GreenSeal-200 در دو لايه گرديد. كريستال‌های رشد يافته و تقويت كننده سطوح در مقابل نفوذ آب طی چندین دهه فعال بوده و هوشمندانه با حضور آب مقابله خواهند کرد. (اطلاعات بیشتر در معرفی محصولات سایت و یا دفتر فنی سدآب قابل دسترسی می‌باشند).

مراحل اجرا به شرح و تصاویر ذیل:

  • اسکراب سطوح و برداشت لایه‌های ناپایدار و متخلخل
  • اجرای وایر براش کلیه سطوح
  • اجرای V-CUT در کلیه درزهای سرد اجرای بتن
  • شستشو و رسوب زدایی سطح
  • ترمیم کلیه تخریب‌ها و برش‌های انجام شده با محصول GS-Injection Grout
  • عمل آوری و کیورینگ ملات ترمیمی Crystallization
  • اجرای نفوذگر غشائی کریستال شونده GS- 200 Crystallization
  • عمل آوری و آب دهی 72 ساعته سطوح جهت رشد نفوذ کریستال‌ در عمق بتن
  • نصب پکر و تزریق عمقی ( (20cmمواد آب‌بند در نقاط دارای جهش آب

روش آب‌بندی فوق با استفاده از مواد تخصصی آب‌بندی و فناوری بهترین برند جهانی GREENSEAL و عملکرد کریستالیزاسیون با نفوذگری بیش از دهها سانتیمتر در عمق، سبب مي‌شود كه جدا از عدم  نفوذ آب به درون سازه آلاينده‌هاي اسيدي و سولفاته شدن آرموتورها متوقف شده و عمر سازه در مقابل مخربهاي شيميايي نيز طولاني گردد. نفوذ آب در این نوع پروژها،  قطعا سبب بروز اشکالات مهم در کیفیت خدمات دهی و بهره‌برداری از ایستگاه پمپاژ آب برای زراعت اراضی منطقه تحت پوشش خواهد بود، اما فناوری کریستالازیسیون  (Crystallization) اجرا شده در آب‌بندی سازه بتنی این پروژه جدا از جلوگیری هوشمندانه از نفوذ آب و اختلال در سرویس‌دهی، مانع نفوذ مخرب‌های شیمیائی بتن بوده و با ایجاد سدی مقاوم در مقابل رشد و تولید کروژن و سولفاته شدن آرماتورهای همجوار دائم با آب  در سازه مانع تخریب شیمیائی بتن گردیده و همین امر موجب افزایش طول عمر مفید سازه بتنی خواهد بود. یکی دیگر از خواص مهم فناوری کریستالازیسیون  (Crystallization)  در بتن، جلوگیری از عوامل مخرب یخ‌زدگی ذوب و انجماد بتن،  مخرب هوازدگی بتن در تغییرات تراز آب همجوار دائم در سازه بتنی پروژه مذکور خواهد بود.

شرکت فناوران سدآب پس از تهیه دیتایل و ارائه روش خدمات اجرای آب‌بندی کامل و موفق با اخذ رضایتنامه کتبی از کارفرمای پروژه مذکور و ارائه ضمانتنامه ده ساله، توانسته است ضمن رفع نقص و جلوگیری از نفوذ آب در تاسیسات ایستگاه مذکور که سبب اشکال در خدمات دهی و آبرسانی به کشاورزان اراضی منطقه می‌گردید، خسارات مالی احتمالی به منافع کشاورزان زحمتکش منطقه تحت پوشش این ایستگاه را به حداقل برساند. تفکر و طراحی، امنیت در بهره‌برداری

تنظیم کننده : دفتر فنی شرکت فناوران سدآب محمدرضا نعمت خواه