برج تات الهیه

شرح پروژه استخر تات الهیه

اجرای ابنیه عایق استخر و جکوزی برج تات الهیه طبقه 24 در ارتفاع 104 متر از فوندانسیون

 زیبا پسندی ذاتی انسان، سبب خلق آثار و بناهای بنام و ماندگاری  از خلقت تا کنون گشته، هنر معماری با سبک های مختلف در ادوار گوناگون نیز نتیجه میل به زیبائی و لذت بردن از فضاها و شرایط زندگی بوده  و ما را به سوی خلق آن راهنمائی میکند. استفاده از محیط خیس و مرطوب با محیطی  سبز و صدای آرامش بخش آب الهام بخش ایجاد آثارهای باستانی و مدرن امروزی  بوده و هست . در معماری کلاسیک و یا مدرن  این فضاها دارای جایگاه خاصی هستند و می‌بایستی در مراحل طراحی، جانمایی، تهیه دیتایل و کیفیت اجرا بدرستی مهندسی شده و کلیه ابعاد فنی احداث و همچنین کیفیت بهینه در زمان بهره‌برداری را کاملا سنجیده و اعمال نمود. عدم توجه به شرایط فوق‌الذکر، جدای از ایجاد هزینه‌های سنگین درمرحله ساخت، میتواند خساراتی به مراتب بیشتر از آنرا در زمان بهره‌برداری به پروژه تحمیل نماید. این مشکل حتی میتواند شرایط بهره‌برداری را عملا غیر ممکن کند.

استخر، آب نما دیوار آبی water wall

در گذشته ایجاد فضاهای آبگیر عموما در خارج از سازه طراحی  و همچنین ابعاد معماری و طراحی نسبتا محدود و در سطح  زمین انجام می گردید. تغییر نگرش و نیاز جوامع در بلند مرتبه سازی و تامین امکانات مورد نیاز سبب شد هم در عمق زمین و هم در اوج آسمان نظر افکنده و زیبائی های ذهن را با پیش نیازها ترکیب کرده و آنرا در فضاهای ممکن ایجاد نماییم. در دوره های نه چندان دور اقدام به اجرای استخر درفضاهای داخل ساختمان کرده، سپس آنرا به اوج آسمان برده‌ایم، از آنجائیکه شرایط مهندسی سازه و سایرعوامل تکمیلی مانند نوع و کیفیت آب‌بندی، تاسیسات مکانیکال و الکتریکال به ما اجازه نمیداد در اکثر پروژه ها، استخر در سطح زمین و یا روی فونداسیون اجرا می گردید. علت این جانمایی در طراحی قطعا عدم امکان آب بندی  صد در صدی و آسیب های ناشی از آن بود. این جانمائی در سازه  بسیار نادرست  بوده و قطعا سبب تخریب شیمیائی شالوده و فونداسیون می گردد. یون کلر و یا مواد‌های تسویه کننده شیمیائی مورد استفاده در آب استخر بدلیل عدم آب‌بندی صددرصد و دائم ، در منافذ بتن فونداسیون نفوذ کرده و تخریب کلرایدها، سولفایدها آغاز شده که نتیجه آن در طی دوره کوتاهی گسیختگی، فرسایش بتن و کاهش مقاومت را در پی خواهد داشت.

در تفکرات مهندسی نوین و ارتقاء فناوری‌ها، به منظور بهبود شرایط بهره‌برداری در فضاهای خیس ومرطوب، استخرها در طبقات مثبت (بالاتر از سطح زمین) و یا بام اجرا می گردند. از یک سو اطلاعات فنی و به‌روز درتهیه دیتایل فنی و رعایت توالی اجرای ابنیه ،اتصالات، تاسیسات مکانیک و الکتریک و از سوی دیگر استفاده صحیح از نوع متریال آب‌بندی با فناوری‌های تخصصی در نوع کاربری از مراحل مقدماتی احداث تا مراحل نهائی نازک کاری، اهمیت ویژه ای در کیفیت بهره برداری و امنیت سرمایه گذاری دارد. شایان ذکر است آب‌بندی در احداث این نوع سازه‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. چنانچه عملیات تخصصی آب‌بندی و عایق‌کاری رطوبتی به‌درستی انجام نگردد، کلیه مراحل ساخت و متریال‌های استفاده شده مورد آسیب، خسارت و یا حتی برچیده شدن و دوباره‌ کاری قرار خواهند گرفت. متاسفانه این امر مهم در اکثر پروژه‌ها، حتی سازه‌‌های لاکچری و برندهای صنعت ساختمان رعایت نمی‌گردد.

نکته و توصیه مهم: هیچگاه در احداث سازه جکوزی از روش کرسی‌چینی آجر، سفال و یا غیره اسفاده ننمایید. قطعا این سازه باید با بتن مسلح قالب بندی و اجرا گردد.\

مهم ترین عوامل طراحی و اجرائی استخر و جکوزی برج تات الهیه در طبقه 24 و ارتفاع بیش از 100 متر از روی فوندانسیون با محیطی حدود 200 متر مربع به شرح ذیل می باشد:

طراحی سایزه های فضای خیس و مرطوب بر اساس بررسی مشخصات فنی، تهیه دیتایلاجرای ابنیه، تاسیسات مکانیک، الکتریک و پیش نیاز پایداری

  1. استفاده از بتن مقاوم و ذاتا آب بند با قابلیت خود ترمیمی در ترک های انقباضی بتن( مراجعه به بخش محصولات محصول GreenSeal Admixture Crystallization -100 )
  2. بهره گیری از ملات ترمیمی GreenSeal injection Grout– Crystallization  در درز سرد و زوایای قائم سازه بتنی
  3. بکارگیری محصولات تخصصی درزگیر آب بند تاسیسات Polysolphide sealant joint GreenSeal
  4. پوشش آب بند غشائی پایه سیمانی با قابلیت کشسانی بیش از %180  GreenSeal Flexible – 202
  5. پوشش آب بند مقاوم حرارتی با قابلیت  %800  کشسانی تخصص جکوزی  GreenSeal – 5000
  6. دقت در روش اجرای نصب اتصالات و نصبیات
  7. انجام هیدروتست‌های آب ابنیه و تاسیسات
  8. اجرای لایه‌های محافظ مقاوم Protective cover

در نهایت پس از اطمینان از عملکرد موفق و صحیح مراحل فوق، با اخذ تاییدیه‌های لازم و رعایت توالی اجراء، سرامیک کاری با دقت و وسواس لازم اجرا می‌گردد.

تفکر در طراحی، پیش نیاز پایداری