پارکینگ طبقاتی

پروژه ساختمان مرکزی بیمه کوثر آب بندی فشار منفی ، روند و تمهیدات لازم قبل از اجرای پروژه و بررسی روند اجرا در سدآب.
با ما همراه باشید تا تمامی این موارد را بررسی نماییم.

تغییر رویکرد ساخت و ضرورت احداث پارکینگ طبقاتی در جوامع در حال رشد

یکی از مشکلاتی که از منظر شهرسازی بدان توجه می شود، وجود ترافیک ساکن خودروهاست که با آن دست و پنجه نرم می کنند. این مشکل بیشتر در شهرهای بزرگ بخصوص مراکز تجاری – اداری شهرها مشهود است ، زیرا قرار گرفتن کاربری‌های عمده از قبیل کاربری‌های اداری و تجاری و مراکز عمده خرید در مرکز شهر ، موجب بیشترین جذب سفرهای روزانه درون شهری گردیده است و با افزایش تقاضا ، قیمت زمین نیز به همان نسبت افزایش می یابد.

تغییر قوانین شهری مبنی بر لزوم تأمین پارکینگ‌های مورد نیاز جهت واحدهای مسکونی ضرورتی انکار ناپذیر در کم کردن فشار ناشی از ترافیک ساکن خودروها می باشد. به همین دلیل در طراحی ساختمان‌های تجاری و مسکونی جهت تامین این نیاز، به احداث پارکینگ در طبقات منفی یا سایر طبقات روی آورده است.

الزام گودبرداری های عمیق بیش از ده‌ها طبقه در ترازهای منفی، جدای از مباحث ژئوتکنیک و بررسی های علمی، موضوع مهم دیگری همچو روش علمی کاربردی زهکشی و تمهیدات آب‌بندی بتن فونداسیون و عایق رطوبتی دیوارها بر اساس آئینامه‌های استاندارد جهانی وجود دارد.

گودبرداری در پروژه

تمهیدات لازم در آب بندی تراز منفی

چنانچه در احداث سازه‌های بتنی زیر سطحی تمهیدات لازم در استفاده از روش‌های اصولی و پایدار آب‌بندی تراز منفی اتخاذ نگردد، مشکلات بسیار زیادی در مراحل ساخت و خصوصاً بهره‌برداری حادث خواهد شد. این مشکلات جدای از بحران آفرینی در زمان ساخت و یا بهره برداری خسارات مالی جبران ناپذیری را به پروژه تحمیل می‌نمایند. وجود نم و هجوم آب‌های زیر سطحی و قنات‌ها در ترازهای منفی از دیوارهای بتنی به دلیل وجود آب های زیر سطحی، یکی از شایع ترین و سخت‌ترین مشکل در ساختمان‌های سازه با تراز منفی می‌باشد. اسیدی بودن خاک، سولفاته شدن میلگردها و ده‌ها دلیل دیگر باعث خورده شدن بتن و در اثر عوامل مخرب شیمیائی میلگرد و بتن (سولفایدها و کلرایدها) نهایتا کوتاه شدن عمر سازه و کم شدن مقاومت آن می‌گردد.

قطعاً و بدون هیچگونه تردیدی، عدم تمهیدات لازم فوق الذکر در زمان ساخت و بی توجهی به آئین نامه ها و مقررات ملی ساختمانی، باعث بروز مشکلاتی در زمان ساخت و بهره برداری خواهند شد. در صورت اجرای آیین نامه و مقررات و رعایت استانداردهای لازم و انجام مواد آب‌بند افزودنی میکس در بتن کریستال شونده در زمان ساخت، عمر مفید سازه شما چند دهه در مقابل ورود آب و رطوبت مقاوم خواهد شد.

آب بندی تراز منفی

آب بند نفوذگر کریستال شونده غشائی

قابل توجه اینکه در بسیاری از پروژه‌ها که در زمان ساخت اقدام به اجرای صحیح آب‌بندی بتن نکرده باشند و پس از مراحل ساخت به معضل ورود آب و رطوبت دچار شده باشند می‌توان از دسته آب بندهای نفوذگر کریستال شونده غشائی رفع نقص نموده و لایه‌ای مقاوم در سطوح بتن ایجاده نمایند.

کیفیت و اصالت محصولات نفوذگر آب‌بند بسیار مهم بوده و در انتخاب این محصول باید از محصولات با کیفیت بالا استفاده کرد تا در دوران بلند مدت پس از ساخت و در زمان بهره‌ برداری مقاومت آب‌بندی بتن نه تنها کاهش نیافته بلکه با نفوذ دائم و تداوم عمل کریستال شوندگی عمق آب‌بندی بتن در لایه‌ها و موئینگی‌های بتن افزایش یابد.

دسته آب بندهای نفوذگر کریستال

اندیشه‌ی راه‌کارهای فناوری‌های جدید آمیخته با مهندسی تخصصی فضاهای خیس و مرطوب، ما را بر آن داشت تا با بهره‌گیری از آخرین دستاوردهای به روز دنیا، شیوه هایی را اتخاذ نماییم که از مرحله ساخت تا دوران بهره‎برداری دغدغه‌های نم و رطوبت را برای سرمایه گذاران و کارفرمایان با ارائه روش‌های استاندارد بین المللی تضمین و گارانتی نماییم.

یکی از پروژه‌هایی که شرکت فناوران سدآب توانست دغدغه و مشکلات حادث شده رطوبت را در مرحله پس از ساخت بر طرف نماید، پروژه  ساختمان مرکزی بیمه کوثر، واقع در 45 متری رسالت پس از پل سید خندان می باشد.

پروژه ساختمان مرکزی بیمه کوثر آب بندی فشار منفی

شرکت بیمه کوثر حدود ۱۱ سال در عرصه صنعت بیمه به فعالیت مشغول است. این شرکت در تاریخ ۶ مهر ۱۳۸۹ در ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید و در بیست و هفتم همان ماه موفق به اخذ مجوز پروانه تأسیس و فعالیت خود از بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران گردید. این شرکت دارای ۸ شعبه، ۳۱ سرپرستی و بیش از ۷۰۰ نمایندگی در سراسر کشور است.

پروژه ساختمان مرکزی بیمه کوثر با موضوع احداث ساختمان اداری شرکت بیمه کوثر بین شرکت بیمه کوثر و شرکت ASP در قالب قرارداد پیمان مدیریت جهت تکمیل کارهای باقی مانده پروژه منعقد گردید. این پروژه به‌منظور تجمیع و ساماندهی ساختمان‌های اداری، تسریع و تسهیل در ارایه خدمات به ذینفعان، فضاسازی مناسب برای استقرار نیروی انسانی و نیز کاهش هزینه‌های نگهداری ساختمان‌ها به بهره‌برداری خواهد رسید.

ساختمان مرکزی بیمه کوثر

آسیب شناسی پروژه ساختمان مرکزی بیمه کوثر آب بندی فشار منفی

پروژه فوق دارای 6 طبقه منفی با کاربری پارکینگ می‌باشد، که به دلیل عدم اجرای آب‌بند بتن و آب‌بندی فونداسیون مناسب (آب بندی پارکینگ) در زمان ساخت و همچنین وجود آب‌های زیر سطحی، سازه را در قسمت های مختلف طبقات دچار نشت فراوان آب و رطوبت کرده و اجرای نازک کاری را دچار مشکل نموده بود.
بدلیل عدم امکان دسترسی به سطوح بیرونی و خارجی دیوارهای تراز منفی می‌بایستی اقدامات آب بندی دیوار حائل و دیوار برشی‌ها را از داخل سازه اجرا نمود(آب بندی فشار منفی).

عدم آب بندی فونداسیون

وجود تخلخل‌های فراوان در سطوح بتن دیوار حائل و همچنین وجود میلگردهای میان قابی بجا مانده در بتن که بدلیل حضور آب و رطوبت باعث سولفاته شدن و خورندگی میلگرد و بتن نیز شده بود (مخرب‌های شیمیائی)، مفتول‌های قالب بندی غیر اصولی جا مانده در بتن، عدم اتصال مناسب دیوار با دال بتن سقف طبقات منفی از عواملی است که سبب تشدید موئینگی آب از پشت دیوار و همجوار خاک به داخل سازه گردیده بود.

این سطوح می‌بایستی با عملیات اجرائی تخریب نقطه‌ای و اجرای ترمیم با ملات تخصصی در ایجاد بستری مناسب و رفع نقص در زیر ساخت انجام ‌گردد.

عدم آب بندی بتن

بهترین محصول برای ترمیم بتن در فضای خیس و مرطوب

در بیشتر پروژه‌ها از ملات چسب بتن برای رفع نقص و ترمیم بتن این مقاطع استفاده می‌شود. چنانچه از روش کریستالیزاسیون جهت آب‌بندی استفاده گردد، حضور هر نوع چسب بتن مانع از رشد کریستال‌ها شده و همین موضوع در یک پارچگی آب‌بندی خلل ایجاد می‌کند.

بهترین محصول برای ترمیم بتن در فضاهای خیس و مرطوب محصول Injection Grout گرین سیل به شکل ملات خشک یا دوغاب تزریقی Injection Grout در قسمت درزهای سرد اجرایی و تخلخل‌ها، در قسمت اتصال دیوار به سقف و تخریب ایجاد شده در محل بولت‌ و مفتول قالب‌بندی توصیه می‌گردد. در این مرحله نواقص زیر ساخت و تخلخل بتن برطرف شده و زمان اجرای پوشش غشائی آب‌بند نفوذگر کریستال شونده در کلیه سطوح بتن خواهد بود.

اجرای پوشش غشائی

محصول آب بند نفوذگر GreenSeal-200 یکی از بریترین فناوری آب‌بندی بتن و آب بندی فشارمنفی در سطح جهان می‌باشد. محصول فوق نوعی سیمان پرتلند بوده که پس از ترکیب صحیح با آب به حالت دوغاب در آمده و توسط رولر، فرچه یا اسپری در سطوح بتنی اجرا می‌گردد. با اجرای مراحل فوق کلیه نواقص آب بندی تراز منفی و منافذ ورود آب.

نواقص آب بندی تراز منفی

آب‌بندی بتن و آب بندی فشارمنفی

نتیجه گیری پروژه بیمه کوثر

در صورتیکه شرایط سه گانه، ترکیب و اختلاط، اجرا و سپس کیورینگ آب‌بندکریستال شونده با کیفیت و استاندارد لازم و نیز طبق تعاریف محصول تهیه و انجام گردد، آب بندی بتن، آب بندی دیوار حائل و آب‌بندی فشار منفی سازه شما دائمی و با طول عمر سازه گارانتی خواهد شد.

                                ” تفکر در طراحی، پیش نیاز پایداری”

گردآورنده: دفتر فنی شرکت فناوران سدآب، نماینده انحصاری Greenseal  مالزی در ایران