مجتمع تجاری الیزیوم 2

کارفرما: بانک ملل

مدیریت پیمان: شرکت تک ناهید

آدرس: تهران، منطقه کن، خیابان شهران

موضوع: اجرای آب‌بندی تراز منفی، آب‌بندی اتصال سازه فلزی با بتن، آب‌بندی درز سرد بتن، آب‌بندی چاهک آسانسور، آب‌بندی فونداسیون، آب‌بندی پارکینگ، آب‌بندی دیوار حائل، تزریق مواد آب‌بند Injection Grout به طریق نصب پکر، آب‌بندی بتن با فناوری کریستالیزاسیون  CRYSTALLIZATION پس از ساخت

متراژ: 3000 متر مربع سطوح عمودی و افقی بتن در طبقات 6-، 900 متر طول درز سرد بتن با سازه فلزی

تاریخ شروع پیمان:    18/01/1400

مجتمع تجاری الیزیوم 1مجتمع تجاری الیزیوم 3مجتمع تجاری الیزیوم 4مجتمع تجاری الیزیوم 2

مقدمه:

ELIZIOM- الیزیوم اسمی است به معنای بهشت، از آنجائیکه شهران در منطقه کوهپایه‌ای واقع شده، دارای آب و هوای بسیار مطلوبی می باشد. توپوگرافی کوهستانی، باغات توت، گردو و درختان فراوان این محله را قطب مناسبی برای گردشگری و تفریحات طبیعی نموده است. بافت توسعه یافته شهری سبب گردیده تا این منطقه جدای از شرایط مناسب اقلیمی به مرکز شهرنشینی مناسبی تبدیل گردد. ایجاد و احداث امکانات رفاهی و تفریحی یکی از  اقدامات لازم در جهت رشد این منطقه شهر تهران خواهد بود. مجموعه تجاری الیزیوم یا شهر آفتاب(بدلیل موقعیت مکانی در طلوع و غروب خورشید) نام دیگری که به آن  نیز اشاره می‌شود، جهت ایجاد امکانات رفاهی و تجاری در این منطقه از شهر تهران طراحی و احداث گردید.

موقعیت، مشخصات فنی سازه و تشریح علت حضور شرکت فناوران سدآب گلرود در این پروژه:

سازه این پروژه فلزی طراحی و اجرا شده و به دلیل رعایت قوانین ضوابط تامین پارکینگ در طرح تفضیلی جدید (جهت تامین قطعی و احداث پارکینگ مورد نیاز برای تمامی ساختمان‌ها و در همه‌ی پهنه‌ها طبق جداول شماره (2-3) تا (5-3) الزامی است). صدور پروانه براساس طرح تفصیلی جدید و هرگونه گواهی عدم خلاف یا گواهی پایان ساختمان مربوط به آنها، منوط به تامین پارکینگ‌های مورد نیاز در پروژه‌های عمرانی اداری، تجاری و مسکونی خواهد بود. بنا بر الزام به اجرای قانون فوق، مدیران و طراحان این پروژه تصمیم به گودبرداری بیش از شش طبقه منفی از تراز هم سطح جهت تامین فضای پارکینگ و تاسیسات نمودند.

عمق گودبرداری مورد نیاز و همچنین توپوگرافی شیب منطقه جغرافیایی این پروژه که دقیقاً در مسیر مسیل‌های کوهپایه‌ای قرار گرفته است، عواملی خواهند بود که آب‌های سطحی و زیر زمینی را به سوی محل احداث گود این پروژه هدایت نمایند. در این پروژه با مشخصات اعلامی گود اجرا شده مورد تهاجم و نفوذ این آب‌ها قرار خواهند گرفت. چنانچه تمهیدات زه‌کشی و عایق‌بندی رطوبتی شالوده سازه در بستر، آب‌بندی بتن فونداسیون و آب‌بندی دیواره‌های حائل احداث شده در تراز زیر هم سطح به درستی طراحی و اجرا نشده باشند و یا با انتخاب متریال ناکارآمد، تمهیدات و هزینه‌های انجام شده در مرحله حین ساخت موثر واقع نگردیده باشند، اساساً بدلیل عدم دسترسی به سطوح خارجی دیواره‌های بتنی حائل، می‌بایستی آب‌بندی و عایق رطوبتی از سطوح بتنی داخلی و تنها با استفاده از فناوری نفوذگر کریستال شونده اقدام نموده تا با آب‌بندی پایدار و ماندگار امنیت در سرمایه گذاری و کیفیت در بهره برداری را برای پروژه ایجاد نماید. شرکت فناوران سدآب گلرود با سابقه درخشان در ایجاد رزومه و ارائه خدمات آب‌بندی بتن و سازه در همجواری با آب یا تراز منفی همجوار با خاک و رطوبت به همکاری در این پروژه مفتخر گردید.  

گزارش مشکلات نفوذ آب و عایق رطوبتی در پروژه مجتمع تجاری، اداری الیزیوم

همانطوریکه در مقدمه توضیح داده شد توپوگرافی شیب و منطقه کوهپایه‌ای پروژه الیزیوم سبب هدایت آب‌های سطحی و زیر سطحی به  محل گودبرداری و در نتیجه سازه فلزی اجرا شده در طبقات تراز منفی (6-) گردید. عدم اجرای آب‌بندی بتن و آب‌بندی سازه و همچنین ضعف در عملکرد زه کشی اجرا شده، نفوذ آب‌های جاری در دیواره گود سبب ورود آب و رطوبت به بتن و سازه اجرا شده گردید. از آنجائیکه آب بسیار هوشمند عمل می‌کند بهترین راه نفوذ را در نقاط ضعف مانند درز سرد بتن، درز بین اتصال سازه فلزی با بتن دیوار حائل و دیوار برشی، مفتول میلگرد، رامکا، میلگرد قالب بندی و سایر سطوح متخلخل بتن یا شن‌زده و کرموی بتن راه خود را پیدا کرده و در حالت فشارمنفی آب از پشت دیوارها به سازه ورود خواهد کرد. همین امر باعث می‌گردد مشکلات بسیاری در مراحل ساخت شامل: دوباره کاری‌های متعدد، خسارات تخریب و شوره زدگی، عدم اجرای رنگ و معماری داخلی و موارد بسیار دیگری در حین ساخت ایجاد شود. چنانچه معضل عایق رطوبتی و آب در مراحل ساخت بر طرف نگردد، در زمان بهره‌برداری دغدغه‌های فراوانی برای ساکنین و بهره‌بردار ایجاد خواهد نمود و همین امر سازنده را با چالش‌های فراوانی از جمله کاهش اعتبار در جامعه مهندسی و ساخت مواجه خواهد نمود.

الیزیوم5الیزیوم4الیزیوم3الیزیوم2الیزیوم1

تشریح خدمات فنی مهندسی اجرای عملیات آب‌بندی فونداسیون، عایق رطوبتی بتن، آب‌بندی فشار منفی دیوار حائل در پروژه الیزیوم شهران

ابتدا دفتر مهندسی شرکت فناوران سدآب گلرود جهت بررسی‌ها و برداشت میدانی مقدماتی مشغول به کار شده و پس از ارزیابی نقاط ضعف بتن و اتصالات سازه فلزی با بتن، نسبت به تهیه دیتایل فنی و روش اجرای مراحل رفع نقص و آب‌بندی سازه مذکور مبادرت ورزیده و مراحل را طی دیتایل اجرائی مشخص و اعلام نمود.

بدیهی است، پایداری طول عمر مفید عایق رطوبتی و آب‌بندی فضاهای خیس و مرطوب نیازمند زیر ساخت‌های استاندارد و بستری با دوام خواهد بود، لذا کیفیت زیر ساخت و نیز در صورت لزوم رفع نواقص آن اهمیت ویژه‌ای در مدت زمان عملکرد و کیفیت عایق رطوبتی در آب‌بندی بلند مدت خواهد داشت. بنابر این پیشنهادات دفتر فنی مهندسی شرکت فناوران سدآب بر اساس آئینامه‌های کشورهای پیشرفته به شرح ذیل ارائه می‌گردد.

  • طراحی، ارائه و روش‌های استاندارد اجرائی با کیفیت در مقاطع زیر ساخت‌ها، خصوصاً فضاهای خیس و مرطوب
  • آسیب شناسی و شناسائی نقاط ضعف مقاطع پس از ساخت
  • اطلاعات جامع و شناسائی انواع ملات‌ها و مصالح ترمیمی عایق رطوبتی تخصصی آب‌بند
  • رفع نواقص ابنیه و آب‌بندی اتصالات با محصولات عایق رطوبتی تخصصی
  • انتخاب و اجرای عایق رطوبتی، دارای قابلیت پایداری و آب‌بندی با مقاومت‌های لازم، نسبت به مشخصات فنی و نوع کاربری فضاهای خیس و مرطوب
  • در عرصه فناوری‌های جدید متریال‌ها و مصالح، جایگاهی تخصصی پیدا کرده‌اند. بنابر این می‌توان با کسب اطلاعات جامع از انواع و مشخصات فنی متریال‌های ترمیمی و ترکیبی اصلاح کننده، با اطمینان خاطر هر مورد از نواقص و آسیب‌های ابنیه و تاسیسات را به طور کامل و پایدار برطرف نمود.

شایان ذکر است گروه متریال‌‎های ترمیمی و ترکیبی گرین‌سیل مالزی (Greenseal Mortar) تحت انحصار تهیه و ارائه دیتایل‌های فنی، مهندسی شرکت فناوران سدآب، مرجعی موجه بر اساس آئینامه‌ها و استانداردهای جهانی(BSI انگلستان- ZTV-ING آلمان- UFC آمریکا- SSE قطر و سایر کشورهای پیشرفته ) می‌باشند.

الیزی1الیزی2

گزارش کارگاه و عملیات اجرائی پروژه مجتمع تجاری الیزیوم شهران

با توجه به امتیاز انحصاری شرکت فناوران سدآب در کشور ایران از برندکمپانی GreenSeal  مالزی، با ترک تشریفات و برگزاری مناقصه، ابلاغ کار و عقد قرارداد از سوی شرکت تک ناهید در خرداد 1400 اعلام گردید. پس از تجهیز نسبت به شناسائی نواقص سطوح دیوار حائل بتنی با اتصالات سازه فلزی اقدامات لازم انجام شد. طبق صورتجلسه فنی مهندسی، دیتایل اجرائی بر اساس اهمیت توالی کار تهیه و به تایید و امضا هیئت فنی مشتمل بر نماینده کارفرما، نماینده مدیریت پیمان و نماینده شرکت فناوران سدآب رسید. اقدامات لازم به شرح ذیل اجرائی شده و در نهایت با رضایت کامل کارفرما تحویل گردید:

1-         برداشت و اسکراب لایه‌های ناپایدار، روغن قالب، ملات مازاد، شیره بتن و … کلیه سطوح

2-         اجرای شیار (v cut) در کلیه موئینگی‌ها و ترک‌های بتن

3-         اجرای شیار (v cut) بین درز بتن و سازه فلزی طبق دستورالعمل مشخصات متریال آب‌بند بتن Injection Grout

4-         خزینه کردن نقاطی همچون رامکا، مفتول آرماتور بندی بیرون زده از بتن، بولت، میان بولت و هر گونه جسم نا همگن با بتن

5-         برش عمقی موارد ردیف 4 به عمق و شعاع 5/2*5/2 طبق دستورالعمل متریال آب‌بند بتن Injection Grout

6-         اجرای بتن آب‌بند پرکننده ترمیمی میکس در بتن Greenseal-100 در حفره‌های عمیق بتن

7-         رسوب زدائی و شستشوی کلیه سطوح

8-         تزریق متریال آب‌بند اتصالات و آ‌ب‌بند بتن درزگیر نفوذگر کریستال شونده Injection Grout  در کلیه شیارهای ایجاد شده

9-         تزریق متریال آب‌بند اتصالات و آ‌ب‌بند درزگیر Polysulphide یا  PU Sealant یا MS Sealant در درزها و اتصالات  ارتعاشی

10-       اجرای عملیات پوشش غشائی آب‌بند بتن نفوذگر کریستال شونده Greenseal-200

11-       عملیات تکمیلی رفع نقص نقاط دارای نشت جاری و فشار آب جهشی با مراحل نصب پکر(میله‌ای است مسی یا آلومینیومی که  پس از حفره ایجاد شده عمقی در بتن تثبیت شده تا توسط آن متریال آب‌بند به عمق بتن تزریق و مسدود شده تا اینکه فرایند کریستالیزاسیون کامل گردد) و در نهایت تزریق مواد آب‌بند کریستال شونده Micro Injection Grout

12-       اجرای دستورالعمل مراحل ایجاد رطوبت کامل در زیر لایه‌ها، و عمل آوری (Quring) متریال آب‌بند بتن، پایه سیمانی بسیار مهم و الزامی خواهد بود.

پس از اجرای مراحل 13 گانه  فوق و تهیه صورتجلسه تحویل قطعی رفع نواقص مقاطع اعلامی پروژه مذکور انجام و با رضایت کامل تحویل کارفرما گردید. مدیریت هزینه، امنیت در سرمایه گذاری و کیفیت در بهره‌برداری جزء تعهدات و تضامین خواهد بود.

نتیجه و نکات:

آب موجودی زیرک و موزی است. تمهیدات مقابله با آب و توفیق با کیفیت در اجرای عایق رطوبتی، نانو عایق رطوبتی، آب بندی بتن، اجرای آب‌بندی تراز منفی، آب‌بندی اتصال سازه فلزی با بتن، آب‌بندی درز سرد بتن، آب‌بندی چاهک آسانسور، آب‌بندی فونداسیون، آب‌بندی پارکینگ، آب‌بندی دیوار حائل، تزریق مواد آب‌بند Injection Grout به طریق نصب پکر، آب‌بندی بتن با فناوری کریستالیزاسیون  CRYSTALLIZATION و سایر موارد دیگر مستلزم بهره‌مندی از اطلاعات جامع تعاریف فناوری‌های نوین با مشخصات فنی آنها و همچنین جایگزین نمودن آن بجای روش‌های سنتی و ناکارآمد خواهد بود. شناسائی نواقص و راه درست رفع نواقص بسیار حائز اهمیت بوده و بایستی از روش و متریال‌هایی استفاده نمود که دارای پایداری و طول عمر بسیار بالایی باشند.

گردآورنده:

دفتر فنی مهندسی شرکت فناوران سدآب گلرود

مهندس محمدرضا نعمت خواه