آب بندی استخرهای پروژه هتل آبدرمانی رویال پارک سرعین اردبیل

موضوع:آسیب شناسی عدم عملکرد متریال آب بند اجرا شده در استخرها، جایگزینی و اجرای عایق گرین سیل

تهیه دیتایل و روش‌های آب‌بندی استخر با توجه به نوع کاربری آنها

کارفرما: مهندس حسینی              

خدمات اقامتی، پذیرائی و استفاده از منابع آب درمانی استخرهای سرعین اردبیل بین سال‌های بسیار دور تا یک دهه قبل در فضاهای عمومی انجام می‌گردید آب‌های گرم سرعین در ردیف آب‌های دارای کلر و بیکربنات کلسیک ‌گازدار و خیلی گرم است.در این نوع آب‌های معدنی مقدار قابل توجهی سیلیس وجود دارد. با در نظر گرفتن هدایت الکتریکی میزان املاح و باقیمانده خشک آنها، به نظر می‌رسد که همه این چشمه‌ها یک منشاء دارند و آب اصلی یک آب گرم با منشاء عمیق است که در مسیر تا رسیدن به دست بهره‌بردار، بالاترین مقدار کربنات‌کلسیم را به صورت بیکربنات کلسیم در خود حل می‌کند.

طی دهه گذشته صنعت گردشگری به منظور ارائه خدمات بهینه توسط هتلداران شهر سرعین اقدام به ایجاد استخرهاي آب درمانی طبقاتی در داخل هتل و حتي ايجاد استخرهاي كوچك به صورت وان در داخل سوئيت‌ها و اتاق‌ها نمود. در این راستا پروژه هتل رويال پارك با ايجاد استخرها و محدوده‌های خصوصی امکان بهره‌برداری از این منابع خدادادی و درمانی را برای عموم در فضاهای خاص و خصوصی انجام می‌دهد.

 گزارش روند ساخت ابنیه و تاسیسات استخرها، بروز مشکلات طی سال اول بهره‌برداری

در سال۱۳۹۴ کارفرمای محترم این پروژه درخواست کارشناسی روش اجرای ابنیه و آب‌بندی هتل در حال ساخت را از شركت فناوران سدآب نمود. پس از اعزام کارشناس و بازدید از هتل در حال ساخت ديتيل‌هاي ابنیه، تاسیسات مکانیک و الکتریک و روش‌های آب‌بندی فضاهای متفاوت با توجه به نوع کاربری آنها و بر اساس استانداردهای شرکت مادر گرین سیل(GreenSeal) تهیه و به کارفرمای محترم ارائه ‌گرددید. از آنجایی که محصولات شرکت فناوران سدآب اورجینال گرين سيل مالزی بوده و اين متریال‌ها به صورت بسته‌بندی از مالزی به ایران وارد می‌شود، طبیعتاً هزینه آن بالاتر از محصولات و شيمي ساختماني داخلي خواهد بود. اختلاف قیمت محصولات اول تنوع کمیتی و کیفیت بالا و فناوری‌های موجود در این محصولات و دوم هزینه‌های حمل و نقل، واردات از مبادی گمرکات سبب می‌شود که این محصول ازنظر رنج قيمت جدای از مباحث فنی که اختلاف بسيار فاحشی بین فناوری‌های کشور پیشرفته و شیمی ساختمان داخلی کشور می‌باشد و با نسبت قیمت بالاتری تهیه و تامین گردد. طی بررسی‌های انجام گرفته توسط کارشناسان کارفرمای این پروژه جدا از توجه به نوع فناوری و تخصصي بودن محصولات اقدام به انتخاب نوع مواد و روش آب‌بندی از شيمي ساختمان بازار داخلی و همچنین استفاده از روش‌های سنتی نمود.

انتخاب نامناسب اتخاذ شده موجب گردید در اولین سال بهره‌برداری نقاط بسیاری از فضاهای خیس و مرطوب در این پروژه دچار نشت رطوبت شده و منجر به خسارت مالی بسیار و همچنین اشکال در کیفیت بهره‌برداری گردید. از آنجائيكه دولاره کاری و رفع نقص هزینه‌های بسیاری را به کارفرمایان تحمیل می‌نماید، پروژه مذكور اقدام به استفاده مجدد از فناوري‌های داخلی جهت رفع نقص نمود. متأسفانه صرف هزينه‌هاي بسيار مشكلات نشت آب و آب‌بندي ناقصی كه حادث شده بود رفع نگرديد و همچنان با هزينه‌هاي چندين مرحله‌ايی در رفع اين بحران نتيجه مطلوبی نصيب كارفرما نگرديد.

 تهیه دیتایل و روش‌های آب‌بندی استخر با توجه به نوع کاربری

در سال ۱۳۹۹  کارفرمای محترم پروژه آقای حسینی مجدد از شركت فناوران سدآب دعوت به همكاری در جهت آسیب شناسی رفع نقص و آب‌بندی مجموعه نمود. شركت فناوران سدآب با اعزام نیروی کارشناس اقدام به برداشت ميدانی در سطوح نمود پس از بررسي‌های لازم مشابه اقدام در پروژه استخر قهرمانی شهید کشوری و پس از تخریب قسمتی از سازه استخر متوجه فرسوده شدن بتن احداث شده در استخر شده و پس از بررسی‌های فنی شركت فناوران سدآب بر اساس مستندات موجود و اطمینان از  کیفیت سازه استخر که در اثر خردگی پوک و کرمو شده بود، ارائه آب‌بندی بر روی سطوح موجود را ناکارآمد و ناپایدار تشخیص داده و در نتیجه توافق و اطمینان کارفرما اقدام به تخریب سازه استخر، تخلیه نخاله‌های، آرماتوربندی و اجرای مجدد بتن كاسه استخر اجرا گرديد.در بتن اجرا شده از محصول گرین سيل 100 ميكس در بتن استفاده گرديد. کلیه درزهای سرد با محصول اينجگشن گروت(InjectionGrout) و همچنین آب‌بندی اتصالات مکانیکی کف و دیوارها طبق ديتل‌هاي تهيه شده از سوي فناوران سدآب به انجام رسيد. از آنجائيكه خرنده‌هاي كلرايدها در بتن و سازه ابنيه بسيار تأثير گذار مي‌باشند دو لايه از محصول گرين سیل Flexible-201 نيز با كيورينگ و دستورالعمل‌هاي لازم بر كليه سطوح بتن اجرا شده انجام گرديد.  با ارائه ديتيلی كه كارفرمای محترم تاييد نمود گارانتی حداقل 20 سال بهره‌برداری بدون نشت آب را از پروژه مذكور به كارفرما ارائه داده است.

در سایر مقاطع مانند استخر آب درمانی و استخر کودکان که در حال بهره‌برداری بودند و امكان تخريب وجود نداشت، اقدام به رفع نواقص موجود در  ابنيه، بندكشی ها، اتصالات مكانيك، كف خوابها و سایر محیط به روش آب‌بندی نانو غشائی نموده و با استفاده از محصولات خاص خود در افزایش مقاومت آب‌بندی سطوح سرامیک، درزگیری تاسیسات و آب‌بندی کلیه سطوح با استفاده از محصولات تخصصی GreenSeal Polysulphide – GreenSeal 018- GreenSeal MWR40 و دیگر محصولات نمود و با اجرای تست موفق تحویل کارفرما نمود.

نتیجه گزارش:

پس از بررسی های لازم مشخص شد عدم آگاهی نیروهای مهندسی از فناوری‌های نوین كه قطعا در برآوردهای مقدماتی هزینه مالی بیشتری را به کارفرما تحمیل می‌نمایند تاثیر مستقیم در انتخاب نوع عایق داشته و هیچگونه توجهی جهت مقاوم سازی آب‌بندی در مقابل آب‌های بیکربنات کلسیم گوگردی و املاح شيميايی در زمان احداث وجود نداشته است. همين عامل باعث شده كه كليه ابنيه مقاطع استخر و سطوح خيس اين پروژه كه با آب‌های گوگردی و املاح‌ اسيدی و قليايی خورنده موجود در آبهای درمانی تخريب شده و بافت  و تراكم سازه‌ها بسيار آسيب ديده باشند. در اینجاست که مبحث آب‌بندی تخصصی و استفاده از فناوری‌های نوین با توجه به نوع کاربری اهمیت خود را مشخص نموده و از سوی دیگر برآورد مالی هزینه آب‌بندی غیر تخصصی مقدماتی انجام شده به اضافه هزینه‌های تعمیر و نگهداری دوره بهره‌برداری و در نهایت ترمیم و رفع نقص با متریال تخصصی گرین سیل، هزینه‌ای بسیار سنگین به کارفرمای محترم این پروژه تحمیل نمود.

                                                                                                                         ” تفکر در طراحی، پیش نیاز پایداری “

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *