انواع روش آب بندی استخر 


نگهداری از استخر های خصوصی و عمومی جزو مهم ترین کارهای مراقبتی بعد از احداث آن ها به شمار می آید. به دلیل این که عموما استخر ها با موادی چون سیمان ساخته شده اند، جنس نفوذ پذیری داشته و آب به راحتی می تواند از آن ها عبور کند. از آنجا که استخر ها مانند ذخایر آبی عمل می کنند و حجم شایانی از آب را در خود نگه می دارند، باید به صورت مطمئن ساخته شوند و این حجم آب را به میزان زیادی و به بهترین شکل و بدون ذره ای نشتی در خود نگه داند. در این مقاله به آب بندی استخر اشاره شده است.

هنگام آب بندی استخر ها باید به این نکته توجه کرد که نقطه ای از استخر ها نباید از توجه باز بمانند و تمامی سطوح مورد نظر از جمله، کف استخر ، دیواره های آن و لبه های استخر ها باید آب بندی شوند.

 

آب بندی استخرروش های آب بندی استخر

یکی از مهم ترین مراحل برای ساخت استخر و سازه هایی همانند آن که آب زیادی را در درون خود جمع آوری می کنند، عایق بندی و آب بندی آن ها می باشد که طبق کاربرد و ساختار هر یک از آن ها می توان از متریال های خاصی بهره برد و این سازه را آب بندی کرد.

آب بندی استخر کاشی کاری شده

یکی از روش های جا افتاده در این پروسه، کاشی کاری می باشد که بیشتر برای استخر های خصوصی کاربرد دارد و هزینه ی بیشتری را می طلبد.

با استفاده از این روش، تمییز کردن و نظافت استخر، کاری بسیار آسان خواهد بود. همچنین فضای کاشی کاری شده ی زیبایی را برای شما به ارمغان می آورد.استفاده از کاشی ها برای حاشیه بیرونی استخر ها نیز کابر فراوانی دارد که در این صورت نیازی به کاشی کاری داخلی و کف استخر نمی باشد و می توان به روش های دیگری کف استخر را آب بندی کرد. در این روش، حاشیه بیرونی استخر ها عاری از رشد جلبک ها و باکتری ها می باشند.

بیشتر بخوانید: عایق بندی فلاورباکس و اهمیت آن

به کار بردن روش اندود کاری سنتی

روش اندودکاری استخر یک روش کهن و یا قدیمی برای آب بندی استخر ها به شمار می رود که افراد خبره در آن به خوبی می توانند از پس آن برآیند و نیز اطلاعات کافی د رباره آن دارند.

 

آب بندی استخر

این روش با وجود سنتی بودن آن، دارای مزایای فراوانی می باشد . در این فرآیند با روش اندود کاری یک ماده خمیری شکلی از گچ و یا آهک به همراه ماسه و آب به دست می آورند و در پروسه ی انجام کار از آن بهره می برند. ماده به دست آمده با هر شرایطی تطبیق پیدا می کند و همچنین در برابر نفوذ آب مقاومت بالایی از خود نشان می دهد.

در بیان عملکرد این مواد می توان گفت، نشت آب در یک استخر زمانی اتفاق می افتد که ذرات خاک درشت باشند و در بین آن ها فضای خالی بسیاری برای نشت وجود داشته باشند. زمانی که از این مواد برای آب بندی استفاده می کنیم، موجب پر شده این فضای خالی در داخل خاک ها شده و منافذ آن ها را با این کار می بندیم. به همین جهت، یک لایه ی غیر قابل نفوذ و بادوامی ایجاد می کنیم که با چسبنگی خود به لایه قبلی ، موجب عدم نفوذ آب خواهد شد.

آب بندی استخر با مواد نانو

چسب نانو یکی دیگر از مواردیست که در این پروسه بکار گرفته می شود. این چسب حالتی مایع داشته و شیری رنگ می باشد که بعد از کار کاملا به یک رنگ بی رنگی تبدیل می شود.

بیشتر بخوانید: نکات مهم درباره آب بندی چاله آسانسور

عایق رطوبتی چیست | چگونه انجام می شود | چه تاثیری دارد

این چسب در مقابل سرما و گرما و آتش مقاوم بوده و دچار هیچ آسیبی نمی شود. این چسب را به راحتی می توان برای تمامی سطوح عمودی و افقی اجرا کرد . هنگام به کار بردن این چسب باید این نکته را در نظر داشت که اگر استخر دارای جلبک و رسوبات ناشی از راکد ماندن آب می باشد ، باید به صورت کامل آن را پاک سازی کرد و سپس از این محلول برای آب بندی استخر ها استفاده کرد.

آب بندی استخر

از چسب کاشی آب گریز به عنوان نام دیگر چسب نانو استفاده می شود. چسب نانو و یا چسب کاشی آب گریز از پلیمر های تقویت کننده ساخته شده است که در سرویس های بهداشتی، سونا و جکوزی هم کاربرد دارند. خاصیت چسبندگی این چسب ها بالا بوده و با وجود دارا بودن این خاصیت ، امکان چسبندگی آن ها در همه سطوح وجود دارد که موجب عایق بندی رطوبتی آن ها خواهد شد.

مواد نانوئی که برای آب بندی استخر به استفاده می شوند بسیار کاربردی بوده و ساختار ارزشمندی را دارا می باشند. این مواد با دارا بودن سلول های برتر و جمع بندی بهترین متریال ها ساخته شده است، بنابراین با وجود پیچیدگی در ساختار می توانند یک عایق مهمی در مقابل رطوبت به شمار آیند. از آنجا که این مواد دارای ارزش بالایی هستند، به نسبت قیمت بالا تری را نیز از این جهت برخوردار می باشند و به همین دلیل برای استخر هایی با سطح کم تر و مقیاس های کوچک تر مورد استفاده قرار می گیرند.

شرکت فناوران سدآب اولین ارائه دهنده محصولات تخصصی آب بندی در کشور می باشد. پروژه های عظیم کشور زیر نظر این مجموعه راه اندازی شده اند که می توانید در قسمت پروژه ها آنها را مطالعه نمایید.

با ما تماس بگیرید:

021-22908525

021-22271941

021-22271914

آب بندی استخر به روش ژئوممبرین

این روش آب بندی برای استخر های کشاورزی مناسب است و نمی توان از ان به عنوان آب بندی استخرهای شنا استفاده کرد. از آن جا که بستر این آب بندی یک بستر کاملا خاکی و یا شفته آهک می باشد، دارای هزینه ی کم و به صرفه است و میتوان از آن به عنوان بستر مناسب آب بندی برای استخر های بزرگ پروش ماهی و یا مخازن آب کشاورزی استفاده کرد.

ورقه های ژئوممبرین با اندازه ها و ضخامت های مختلفی در بازار موجود اند که می توان بنا به مواد کاربرد هر استخری آن ها را انتخاب و از آن ها استفاده نمود. یکی از مشکلات وارد شده برای این روش این است که در شیب های تند نود درجه ای نمی توان از ان ها استفاده کرد. همچنین ترمیم ناپذیری، بستر سازی و جلبک زدن از ویژگی های آن ها می باشد .

آب بندی استخر

استفاده از رنگ ها و روکش ها برای آب بندی استخرها

این روش به عنوان یک روش کم هزینه و مقرون به صرفه ای برای صاحبان استخر شناخته شده است. در این روش آب بندی استخر به وسیله ی رنگ صورت می پذیرد که طبیعتا عمر و ماندگاری کم تری نیز خواهد داشت و هر چند سال یک بار باید فرایند رنگ کردن استخر مجددا انجام پذیرد. هنگامی که استخر ها به وسیله رنگ، آب بندی می شوند باید به این نکته توجه داشت که حتما رنگ ها در خشک ترین حالت ممکن به کف و دیواره استخر ها زده شوند .

استفاده از رنگ ها برای آببندی استخر ها یک روش آسان و سریع بوده که باید با دقت زیادی انجام پذیرند. در صورتی که سطح استخر مورد نظر قبلا به همین روش، آب بندی شده باشد، حتما به این نکته باید توجه شود که رنگ های قدیمی و پوسته پوسته شده باید از سطح کار جدا شوند. در صورت توجه نکردن به این مورد و جدا نکردن پوسته های اضافه باقی مانده روی سطح استخر، سطح نهایی بدست آمده ناهموار خواهد بود و پوسته های باقی مانده روی سطح کار صافی آن را خواهند گرفت و نمایی جالبی پدیدار نخواهد شد.

قبل از انجام آببندی استخر ،به این نکته باید توجه کرد که تمامی نقاط و قطعات آسیب دیده باید ترمیم شوند و بعد مورد آب بندی قرار بگیرند.  ترک های احتمالی را می توان با مواد مخصوص ترمیم استخر جبران کرد. همچنین سطح استخر را باید از هر گونه مواد راکد، جلبک ها و رسوبات پاک کرد و با اسید های مخصوص نسبت به پاک سازی آن ها اقدام کرد.

[irp posts=”24910″ name=”آب بندی فلاورباکس”]

در این روش می توان از سه نوع رنگ برای آب بندی استخر استفاده کرد

  1. رنگ سیمانی برای آب بندی استخر: رنگ های سیمانی غالبا برای استخر های بتنی استفاده می شوند و نوع رنگ به کار رفته درآن ها، از نوع سیمان های رنگی می باشند. این رنگ ها دارای هزینه ی کم تری در مقایسه با رنگ های دیگر می باشند و بسیار مقرون به صرفه تر اند.
  2. رنگ پلیمری کلر دار برای آب بندی استخر: رنگ های پلیمری کلر دار نسبت به دیگر رنگ های آب بندی استخر، کاربرد فراوانی دارند و نسبتا نرم اند. این رنگ ها دارای چسبندگی بالایی می باشند که مقاومتشان در برابر آب و رطوبت بسیار بالا می باشد.
  3. رنگ اکریلیک برای آب بندی استخرها: رنگ های اکریلیک جزو آن دسته از رنگ های کم دوام اند که باید آن ها را هر چند سال یک بار تعویض و یا تجدید کرد. این رنگ به عنوان یک روکش استاندارد برای استخر ها استفاده می شود و عمر مفید آن پنج تا ده سال می باشد.