آب بندی استخر

داشتن یک استخر در خانه یکی از بهترین لذت‌هایی است که بسیاری از افراد آرزوی داشتن آن را دارند. استخر، نه تنها یک راه عالی برای خنک شدن در روزهای گرم تابستان است، بلکه ظرافت و زیبایی را به هر خانه ای اضافه می‌کند. چه به دنبال راهی برای استراحت و استراحت پس از یک روز طولانی باشید، چه به دنبال مکانی برای میزبانی از دوستان و خانواده برای باربیکیو در حیاط خلوت هستید، استخر در خانه می‌تواند راه حل مناسبی را برای شما فراهم کند.

حال، بحث نگه داری از استخر را نیز نباید فراموش کرد. آب بندی استخر بخش مهمی‌از حفظ یکپارچگی استخر شما است. این به جلوگیری از نفوذ آب کمک می‌کند، از آسیب‌های پرهزینه آب جلوگیری می‌کند و استخر شما را تمیز و ایمن نگه می‌دارد. همچنین به کاهش میزان مواد شیمیایی مورد نیاز برای تمیز و متعادل نگه داشتن آب استخر کمک می‌کند. آب بندی استخر یک فرآیند نسبتا ساده است که می‌تواند سریع و مقرون به صرفه انجام شود و می‌تواند به افزایش عمر استخر شما کمک کند.

در این مقاله از وب سایت سدآب، اینجائیم تا با بررسی چندین روش آب بندی استخر، و اهمیت آب بندی استخر، شما را در داشتن استخری سالم و کم خرج بیشتر راهنمایی کنیم.

sadabb

مزایا و معایب آب بندی استخر چیست

مزایا:

زیبایی شناسی بهبود یافته: آب بندی استخر می‌تواند ظاهری تازه و جدید به استخر شما بدهد. آب بندی استخر می‌تواند به ظاهر جدیدتر و جذاب تر آن کمک کند.

بهبود دوام استخر: آب بندی استخر می‌تواند یک مانع محافظ در برابر عناصری باشد که می‌تواند به سطح استخر شما آسیب برساند(به خصوص آب و رطوبت). این امر می‌تواند به افزایش عمر استخر شما و کاهش نیاز به تعمیرات پرهزینه کمک کند.

تمیز کردن آسان تر: آب بندی استخر می‌تواند به جلوگیری از نفوذ خاک و زباله به سطح و سخت تر کردن تمیز کردن آن کمک کند.

حفظ گرمای آب استخر: هنگام بررسی مزایای آب بندی استخر، به هیچ وجه از تاثیر عایق بندی استخر در حفظ گرمای آب غافل نشوید! در صورت عایق بندی و آب بندی مناسب استخر، آب استخر نمی‌تواند با سنگ‌های اطرافش تبادل دمایی انجام دهد.

معایب:

هزینه: آب بندی استخر می‌تواند یک سرمایه گذاری پرهزینه باشد. بسته به اندازه استخر و نوع درزگیری که استفاده می‌کنید، هزینه می‌تواند بسیار گزاف شوند.

زمان: استفاده از درزگیر به استخر شما می‌تواند یک فرآیند زمان بر باشد. بسته به اندازه استخر و نوع درزگیر استفاده شده، ممکن است چندین ساعت یا حتی چند روز طول بکشد تا کار تکمیل شود.

نگهداری: آب بندی استخر به نگهداری منظم نیاز دارد تا به بهترین شکل ظاهر شود. برای اطمینان از موثر ماندن آن، باید به طور دوره‌ای به ترمیم و تعمیر آب بندی استخر بپردازید.

انواع آب بندی استخر

قبل از آن که به آشنایی با مراحل اجرای آب‌بندی استخر بپردازیم، باید ابتدا بدانیم که برای آب بندی استخر، از چه مواد آب بندی استخری استفاده شده است. با توجه به مواد مختلف، چندین طریقه آب بندی استخر وجود دارد که در این بخش به تفکیک به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

 1. اب بندی استخر با سیمان: یکی از متداول ترین و پرکاربردترین نوع آب بندی‌ها بوده که مقاومت نسبتا خوبی را برای استخر شما به ارمغان می‌آورد. اصلی ترین مشکل ان بحث ریز آن به مرور زمان است و نیاز به ترمیم بالایی دارد.
 2. آب بندی با کمک ایزوگام: روشی کلاسیک و نسبتا مفید فایده بوده که از مواد نفتی ساخته شده است.
 3. آب بندی استخر با رنگ: رنگ‌های ضد آب، به دلیل داشتن خاصیت ضد آبی بالا، به عنوان یکی از روش‌های کم هزینه برای آب بندی استخرها به شمار می‌آید. البته به دلیل مقاومت پایین این رنگ‌ها، پیشنهاد می‌کنیم از این روش برای استخر‌های نامقاوم، مانند آب بندی بتن، استفاده نکنید.
 4. آب بندی استخر با مواد نانو: اگر شما هم طرفدار روش‌های آب بندی استخر بدون ایزوگام هستید، بدون شک پیشنهاد ما به شما استفاده از مواد نانو پلیمر آب بندی استخر است. این روش، به عنوان یکی از اصلی ترین روش‌های آب بندی استخر بعد از بتن ریزی، و داشتن خاصیت آب گریزی، به یکی از بهترین و پرطرفدارترین روش‌های آب بندی تبدیل شده اند. اگر از نظر مالی با این روش مشکلی ندارید، استفاده از عایق رطوبتی نانو جهت آب بندی استخر را به شما پیشنهاد می‌کنیم.
 5. آب بندی استخر با کمک کاشی: اگر تاکنون به استخر‌های تفریحی خارج از خانه رفته باشیدف بدون شک می‌دانید که یکی از بهترین روش‌های آب بندی استخر شنا استفاده از این کاشی‌های کوچک است.

پوشش آب بندی استخر

گاهی از اوقات نیز هستند که ما به طور کاملا حرفه ای به آب بندی استخر شنا خود پرداخته ایم ولی باز هم برای محکم کاری از پوشش ‌های آب بندی استخر استفاده می‌کنیم. از مهم ترین این پوشش‌های می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چسب آب بندی استخر: با قرار گرفتن در لا به لای مواد عایق رطوبتی، به چندین برابر شدن میزان آب بندی استخر شما کمک می‌کند.
 • پودر آب بندی استخر: پودرهایی بوده که در آب حل شده، بر روی سطح استخر قرار گرفته، و به مقاوم تر شدن استخر در برابر ورود و خروج گرما و آب جلوگیری می‌کند.

ویژگی آب بندی استخر 1

برای آب بندی استخر چه باید کرد

برای آن که بتوانیم یک آب بندی حرفه ای و مناسب را داشته باشیم، باید با یک سری از مراحل و نکات مهم هنگام اجرای آب‌ بندی استخر آشنا شویم. این مراحل و نکات همراه آن‌ها به شرح زیر است:

 1. ساخت و آماده سازی استخر: در این مرحله استخر با کمک بتن و یا مواد فوق مقاوم خاصی ساخته شده می‌شود.
 2. اضافه کردن یک لایه ماده مقاوم: با استفاده از یکی از پوشش‌ها، یک لایه نازک از این مواد را بر روی سطح استخر قرار دهید.
 3. اضافه کردن چندین لایه ماده پوششی به عایق کف استخر: به دلیل بالاتر بودن فشار کف استخر.
 4. نصب ماده اصلی پوششی: یکی از مواد اشاره شده در بالا را اجرا کنید و صبر کنید تا به طور کامل خشک شود.
 5. اضافه کردن یک لایه پوشش بر روی تمام سطوح
 6. انجام تست آب بندی استخر

ترمیم و آببندی استخر

صبر کنید. هنوز تمام نشده! در برخی از روش‌های اشاره شده آب بندی در بالا، به موضوع مقاومت آن‌ها نیز اشاره کردیم. همیشه این موضوع را در نظر داشته باشید که هرچه میزان کیفیت و مقاومت آب بندی شما ضعیف تر باشد، طبیعتا باید دفعات متعددی را به تعمیر آب بندی استخر بپردازید.

به طور کلی، مواد نانو از همه نظر عالی بوده و مقاومت بالایی نیز دارند.

کلام آخر

در این مقاله از وب سایت سدآب به بررسی چندین مزایا، معایب، و ویژگی آب بندی استخر پرداختیم و امیدواری که توانسته باشیم با کمک این مقاله، شما را در داشتن استخری مناسب و عایق راهنمایی کرده باشیم.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!