آثار مخرب رطوبت بر سلامت و بهداشت ساختمان | فصل سوم

آثار مخرب رطوبت بر سلامت و بهداشت ساختمان | فصل سوم : همه ساختمانها با منابع داخلی و خارجی رطوبت سر و کار داشته و قطعا مورد هجوم قرار خواهند گرفت. نکته اصلی این است که رطوبت کنترل شود تا در جایی که می تواند صدمه بزند انباشته نشده و آثار مخرب خود را بجا نگذارد. متأسفانه، بسیاری از ساختمان‌ها نقاط ضعیفی دارند که احتمال بروز مشکلات رطوبت در آنها بیشتر است. مفید است که بدانید برخی از این نقاط ضعف در ساختمان کجا هستند، بنابر این می توانید مراقب علائم و مشکلات رطوبت در این مناطق باشید.

sadabbمشکلات رایج رطوبت بر محیط زندگی(بهداشت و سلامت)

 برخی از رایج‌ترین مشکلات رطوبت که در ساختمان وجود دارد و می تواند ساختمان شما را تحت آسیب قرار دهد عبارتند از :

آب باران-  بواسطه زمین و سطوح همجوار با آن، سقف، دیوارها، پنجره‌ها

تاسیسات مکانیک- مشکلات لوله کشی، نشتی لوله‌ها، نشت ناشی از فاضلاب‌ها و اگو

مصالح ساختمانی- انتخاب غیر اصولی مصالح ساختمانی متخلخل با جذب آب بالا، باعث انتقال رطوبت

ایستایی و عدم تخلیه اصولی آب- عدم شیب بندی و جمع شدن آب باران، تاسیسات مکانیک ناکارآمد

 بخار آب- رطوبت حاصل از هوای گرم و مرطوب

 بخار آب-  رطوبت حاصل از هوای سرد

تهویه ضعیف- در مناطق مرطوب مانند حمام، آشپزخانه، محل لباسشویی و …

تولید رطوبت-  عدم کنترل مولدین رطوبت پیرامون تاسیسات و فضاهای داخلی

رطوبت مراحل ساخت- مرطوب نمودن مصالح ساختمانی حین ساخت و عدم خشکی کافی

تراز منفی- سطوح همجوار با خاک و رطوبت

افزودنی بتن و تزریق در بتنآسیب رطوبت در ساختمان

مشکلات رطوبت می تواند به اجزای ساختمان و مواد حساس به آب و رطوبت آسیب جدی برساند.

در اینجا چند نمونه از آسیب جدی ساختمان وجود دارد که می تواند در صورت عدم توجه و رسیدگی به مشکلات رطوبت رخ دهد:

  • آسیب به رنگ و لاک نمای ساختمان
  • تخریب عایق حرارتی
  • تجزیه مواد ساختمانی محلول در آب مانند گچ و گچ برگ
  • تخریب انواع چسب‌های اتصالات سقف و کف
  • تورم، پوسیدگی و پیچش مصالح ساختمانی چوبی
  • خسارت به آجر و بتن در اثر رطوبت بیش از حد در چرخه‌های انجماد و ذوب(مخرب فیزیکی)
  • خوردگی مصالح ساختمانی فلزی، از جمله سیم کشی، سیم پیچ تهویه، اتصال دهنده‌های ساختاری و سقف فلزی
  • خسارت آفات- در طولانی مدت، شرایط مرطوب می تواند منجر به ایجاد کپک، باکتری یا سایر آفات شود که در خانه در ساختمان شما تولید می‌شوند

چگونه می توان تشخیص داد که یک ساختمان مشکل رطوبت دارد

تشخیص برخی از مشکلات رطوبت آسان است. نشت تاسیسات مکانیک، نشتی در سقف، کف و دیوار. اما در موارد دیگر و غیر قابل مشاهده، مشکلات رطوبت با علائمی  همچو بوی عجیب و غریب، نکاتی از آسیب به ساختمان را علامت می‌دهد.

 برخی علائم (واضح و غیر واضح) وجود دارد که ممکن است شما را درگیر مشکل رطوبت و آب‌بندی کند:

آب

ایستایی آب بارزترین نشانه وجود مشکل در مرحله ساخت و وجود رطوبت است. این معمولاً به این معنی است که یک اشکال در ساختمان وجود دارد و باید برطرف شود (مانند مشکل لوله کشی یا نشتی سقف) تا مشکلات رطوبت جدی‌تر نشود. علت آن هر چه باشد، اطمینان حاصل کنید که مناطق مرطوب ظرف 48 ساعت خشک شوند. پس از تمیز کردن، مراقب سایر علائم و مشکلات رطوبت و اهمیت آب بندی باشید. آنها نشان می‌دهند که مشکل رطوبت کاملاً حل نشده است.

آب بندی و عایق بندی رطوبتی بتن

کپک و باکتری

رشد قابل مشاهده باکتری و کپک‌ یکی دیگر از علائم و مشکلات رطوبت است. کپک و باکتری می‌تواند در هر جایی که آب وجود داشته باشد رشد کند، در محیط‌های مرطوب مانند حمام، سرویس بهداشتی، اطراف پنجره‌ها، محل اتصال کف به دیوار، مناطق خنک و مرطوب مانند زیرزمین‌ها نیز محل مناسبی برای رشد آنها هستند.

بوی نم و کپک

بسیاری از انواع معمول کپک بوی مشخصی از خود منتشر می‌کنند، بنابر این هرگونه بوی کپک زده نشانه کاملاً مطمئنی از مشکل رطوبت است. این یکی از بهترین روش ها برای یافتن رشد کپک است که تشخیص آن چندان آسان نیست.

قطرات نم روی شیشه

تراوش آب روی پنجره‌ها، دیوارها و سطوح نشانه بالا بودن سطح رطوبت است. این ساختمان‌ها را در معرض مشکلات رطوبت پنهان قرار دارند. چگالش روی پنجره‌ها، دیوارها و سطوح نشانه بالا بودن سطح رطوبت است. این ساختمان‌ها را در معرض مشکلات رطوبت پنهان قرار دارند. قطرات آب در سطوح سرد، مانند سرمای یک لیوان آب یخ، طبیعی است. اما اگر جاهای دیگر نیز دارای تراکم آب هستند، این نشانه وجود بیش از حد رطوبت در هوا است. به دنبال تراکم در سطح مانند پیشخوان‌ها، دیوارها و لوازم خانگی باشید. ریزش آب یا بخار بر روی پنجره‌های داخلی نیز نشانه بالا بودن سطح رطوبت داخلی است.

توجه: تراکم بخار بیش از حد یکی از دلایل اصلی بروز مشکلات رطوبت است، بنابراین مهم است که به تهیه و نصب سیستم کنترل رطوبت اقدام کنید تا ببینید آیا یک اقدام میتواند به کاهش میزان بخار کمک کند.

آفات و حشرات

سوسک‌، جوندگان، مورچه‌ها، موریانه‌ها و سایر موجودات، برای ایجاد اردوگاه در ساختمان‌های آسیب دیده از رطوبت شناخته شده اند. در صورت مشاهده هر گونه آفات یا آثاری از حضور آنها (مانند فضله یا چوب پوسیده)، جهت رفع نم اقدام نمایید زیرا ممکن است مشکل بزرگتری نسبت به مستاجرهای ناخواسته در همزیستی خود داشته باشید.

آفات و حشرات در رطوبت و آفت سلامت ساختمانافزایش علائم سلامتی

مشکلات رطوبت کهنه و قدیمی در محل سکونت می‌تواند علائم آلرژی و آسم را در کودکان و بزرگسالان افزایش دهد. علائم می تواند شامل سرفه، خس خس سینه، سردرد و تحریک چشم باشد. در صورت وجود کپک، ساکنین نیز ممکن است دچار واکنش های شدید آلرژیک و حملات آسم شوند. مشکلات رطوبت در محیط‌های اداری و مشاغل نیز می‌تواند تمرکز کارکنان را بر هم زند  و باعث کاهش بهره‌وری کلی و عملکرد شغلی شود. اگر کودکان به طور منظم در این نوع ساختمان‌ها حضور داشته باشند، ممکن است نگرانی‌های بهداشتی جدی‌تر باشند. کودکان از نظر مشکلات رطوبت در معرض خطر کوتاه مدت و بلند مدت سلامتی هستند زیرا بدن آنها هنوز به رشد کامل و مقاومت لازم نرسیده‌اند. مطالعات نشان داده است که رطوبت می‌تواند باعث بیماری‌های سیستم تنفسی زمینه در کودکان شود. قرار گرفتن در معرض محیط‌های کپک زده با بروز آسم در کودکان نیز ارتباط مستقیم دارد.

لکه های آب و رطوبت در سطوح

لکه‌های آب در سقف و دیوار نشانه آشکاری از مشکلات رطوبت بر محیط زندگی ساکنین است. مشکلات رطوبت معمولاً وقتی بروز می‌کند که علائم آسیب دیدگی قابل رویت باشند. علامت‌های حضور آب، تعریق، تبله شدن رنگ آمیزی، تاول کاغذ دیواری و لایه برداری، تغییر رنگ همه در اثر رطوبت بیش از حد یا آسیب آب و رطوبت ایجاد می‌شوند. رطوبت محبوس شده همچنین می‌تواند سبب تجزیه و چسبندگی مصالح ساختمانی گردد، بنابر این منتظر تبله شدن کاشی و سرامیک و سایر مصالح باشید.

مصالح ساختمانی آسیب دیده

اگر متوجه شوید که بعضی از مصالح ساختمانی به طور ناگهانی حالت ناصافی دارند (به خصوص پس از تغییر در فصل)، مشکل رطوبت می‌تواند دلیل اصلی این امر باشد. به عنوان مثال، آجر یا بتن ترک خورده می تواند نشانه عبور بیش از حد بخار آب از محوطه ساختمان باشد. در طول چرخه یخ زدگی و ذوب، آب می‌تواند در مصالح ساختمانی منبسط و منقبض شود و با گذشت زمان صدمات قابل توجهی ایجاد کند(آسیب‌های فیزیکی بتن و مصالح).

علائم رطوبت در ساختمانمراحل بعدی تشخیص رطوبت در ساختمان

مشکلات کپک با عامل رطوبت می‌تواند اثرات و آسیب‌های جدی بر سلامت و بهداشت جامعه وارد کرده و سبب خطرات شیوع عفونت و مسائل ساختاری شود. آگاه باشید و مراقب علائم مشکلات رطوبت، به ویژه موارد پنهان باشید. همچنین وقت بگذارید تا بررسی کنید که آیا مناطقی در ساختمان شما بیشتر در معرض خطر مشکلات رطوبت است و به طور مرتب این مناطق را از نظر بازدید دوره‌ای بررسی کنید. تشخیص به موقع محیط امنی را برای ساختمان ایجاد کرده و به شما کمک می کند تا در دراز مدت از خرابی های سنگین جلوگیری کنید. اگر در مورد رشد کپک و خطرات مربوط به سلامتی در مراکز خود اطلاعاتی ندارید و متقاضی ارائه این خدمات هستید، لطفا با شرکت فناوران سدآب تماس بگیرید. ما می‌توانیم در شناسایی مناطق در معرض خطرات و همچنین راه‌های جلوگیری از رشد کپک به شما کمک کنیم.

نتیجه در مقاله آثار مخرب رطوبت بر سلامت و بهداشت ساختمان | فصل سوم

عدم توجه به عامل رطوبت در اقلیم و محیط زندگی همچنین اهمیت انتخاب روش‌های پایدار عایق رطوبتی و آب‌بندی در مراحل ساخت سبب بروز مشکلات بسیاری می‌گردد. جدای از خسارات مالی‌ و مشکلات کارفرمایان در رفع نقص، این بی توجهی هزینه‌های بسیار سنگینی بر بهداشت و سلامتی بهره‌برداران‌ خصوصاً کودکان وارد می‌کند. اجرای استاندارد عایق رطوبتی و رعایت اصول آب بندی و نیز ایجاد سیستم تهویه هوشمند و کاربردی دو عامل کنترل رطوبت و عوامل آسیب آن در محیط زندگی خواهند بود. شرکت فناوران سدآب

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!