تفاوت آب بندی فشار منفی و مثبت

یکی از سوالاتی که معمولا ذهن خوانندگان وب سایت سدآب را درگیر می کند، بحث آب بندی فشار مثبت و فشار منفی است. اگر شما نیز این دو اصطلاح را شنیده اید ولی با کاربرد و تفاوت آن ها آشنایی ندارید، در این مقاله کامل و مفصل قصد بررسی همین موضوع را داریم.

چرا آب بندی فشار منفی و مثبت مهم است

 1. جلوگیری از آسیب دیدن سطح مورد نظر
 2. کاهش هزینه های تعمیر و نگه داری محل
 3. کاهش هدر رفت انرژی
 4. افزایش مقاومت سازه در برابر ضربه و دیگر آسیب های فیزیکی

 

sadabb

آب بندی فشار منفی چیست

قبل از آن که به بررسی آب بندی فشار منفی بپردازیم، ابتدا باید بدانیم که فشار منفی اب چیست. به طور کلی، به هر فشاری که از سمت بیرون یک سیستم، به داخل آن وارد شود، فشار منفی می گویند.

بنابر تعریف بالا، آب بندی فشار منفی، که به عنوان آب بندی فشار هیدرواستاتیک منفی نیز شناخته می شود، تکنیکی است که برای جلوگیری از نفوذ آب، از بیرون به درون سازه استفاده می شود. با کمک این تکنیک، آب ورودی به درون سازه، یا به طور کامل وارد سازه نمی شود، و یا این که بلافاصله بعد از ورود به خارج منتقل می شود.

از این نوع آب بندی به طور معمول در زیرزمین و پارکینگ خانه ها استفاده می شود. هرچه فشار آب در این روش بیشتر باشد، باید از روش های بهتری برای آب بندی استفاده کنید.

انواع آب بندی فشار منفی

بر اساس مواد آب بندی فشار منفی، روش های آب بندی فشار منفی را می توان به سه روش اصلی زیر دسته بندی کرد:

 1. استفاده از آنی گیر: آنی گیرها نوعی پودر خاص بوده که پس از ترکیب شدن با آب، در کمتر از 20 ثانیه سفت شده و از عبور آب از آن بخش جلوگیری می کند. برای آب بندی به این روش، کافیست این ماده در بخش هایی از سازه که آب دهی دارد اعمال کنید.
 2. استفاده از تزریق پلی یورتان: برخلاف روش قبلی، در این روش باید پلی یورتان را به ترک ها و شکاف های سازه تزریق کرد. پس از قرارگیری پلی یورتان در کنار آب، این ماده با آب واکنش داده و افزایش حجم می دهد.
 3. استفاده از مواد کریستال شونده: طرز کار مواد کریستال شونده بسیار به طرز کار آنی گیر شبیه است، با این تفاوت که در این روش باز هم به سازه شما اجازه عبور هوا داده می شود. (کریستالیزاسیون)

مزایا و معایب آب بندی فشار منفی

مزایا:

 • جلوگیری از نفوذ آب به درون سازه و آسیب دیدن فوندانسیون
 • پایین بودن هزینه های تعمیر و نگه داری
 • جلوگیری از اتلاف انرژی
 • جلوگیری از رشد قارچ و موجودات موذی در میان سازه

معایب:

 • هزینه اجرا و نصب بالا
 • نصب و اجرای بسیار دشوار
 • می تواند باعث ایجاد فشار هوای منفی شود(که این امر از عبور و مرور هوا در خانه جلوگیری می کند)

آب بندی فشار مثبت چیست

برخلاف آب بندی فشار منفی، در روش آب بندی فشار مثبت سعی می شود تا از خروج آب از سازه جلوگیری شود. برای دستیابی به آب بندی فشار مثبت باید از موادی مقاوم و مستحکم استفاده شود تا حتی یک قطره آب هم از سازه خارج نشود.

از این روش آب بندی معمولا در سرویس بهداشتی، حمام، آشپزخانه، سطح داخلی مخازن آب و فاضلاب استفاده می شود.

انواع آب بندی فشار مثبت

آب بندی برای سطوح فشار مثبت بسیار شبیه به روش های عادی آب بندی بوده که در مقالات دیگری به بررسی آن ها پرداخته ایم. با این حال، در اینجا نیز آن ها را نام خواهیم برد:

 1. کاشی کاری سطح
 2. اندود کاری
 3. قیرگونی و یا آسفالت
 4. استفاده از چسب های مخصوص
 5. استفاده از پلیمر ها و عایق های نانو

مزایا و معایب آب بندی فشار مثبت

مزایا:

 • جلوگیری از خروج آب به بخش های دیگر
 • قابل استفاده در سازه های بتنی، گچی و یا حتی چوبی
 • ماندگاری و محافظت طولانی مدت در برابر ضربه و رطوبت
 • کاهش نشت هوا، بهبود بهره وری انرژی و کاهش هزینه های گرمایشی و سرمایشی

معایب:

 • هزینه اجرا و نصب بالا
 • نیازمند افراد بسیار متبحر برای نصب و راه اندازی
 • احتمال خرابی و آسیب دیدن(در صورتی که در معرض هوای آزاد باشد)

 

تفاوت آب بندی فشار منفی و مثبت چیست

 

تفاوت آب بندی فشار منفی و مثبت

حال که به طور کامل با آب بندی فشار مثبت و منفی آشنا شدیم، نوبت به بررسی تخصصی تر تفاوت های میان این دو روش آب بندی می رسد:

 1. جهت فشار: از آب بندی فشار منفی برای جلوگیری از ورود، و از آب بندی فشار مثبت برای جلوگیری از خروج آب استفاده می شود.
 2. روش آب بندی: همانطور که در بخش های بالاتر نیز گفتیم،روش های آب بندی فشار مثبت و منفی با یکدیگر تفاوت های بسیاری دارد و نمی توان از یک روش برای انجام هردوی آن ها استفاده کرد. همچنین، در روش آب بندی منفی گاها می توان از لوله هایی خاص برای خروج آب نیز استفاده کرد.
 3. محل اجرا: از آب بندی فشار منفی معمولا برای آب بندی بخش های پایینی و بالایی سازه استفاده می شود. درحالیکه آب بندی فشار مثبت را می توانید در هر بخش مورد نیازی ببینید(مانند استخر ها، لوله های آب رسانی خاص و …)
 4. هزینه و پیچیدگی: بسته به ساختار و سطح مورد آب بندی، یک روش آب بندی ممکن است گرانتر یا پیچیده تر از دیگری باشد. به عنوان مثال، گاها در روش آب بندی فشار منفی، ممکن است به حفاری و نصب یک غشای ضد آب نیاز داشته باشیم که می تواند زمان بر و پرهزینه باشد. از آن سو، آب بندی فشار مثبت نیز ممکن است به نصب سیستم های زهکشی تخصصی نیاز داشته باشد که می تواند بر پیچیدگی سازه بیفزاید.

همزمانی آب بندی فشار مثبت و آب بندی فشار منفی

در بسیاری از اوقات نیز هستند، که برای افزایش حداکثر مقاومت سازه، مجبوره به عایق کاری فشار منفی و مثبت آب، به طور همزمان هستیم. طبیعتا این روش جزو سخت ترین و هزینه بر ترین پروسه ها خواهد بود ولی باز هم در برخی از اوقات مجبور به انجام آن هستیم

کلام آخر

امیدواریم با کمک این مقاله توانسته باشیم شما را با هر دو روش آب بندی فشار مثبت و منفی آشنا کرده باشیم.

 

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!