مواد افزودنی به آب بندی بتن

آب بندی بتن، به آن سادگی‌ها که فکر می‌کنید نیست! برای آن که بتوانیم سازه بتنی خود را به طور کامل و دقیق نسبت به هر نوع آب و رطوبتی مقاوم کنیم، ابتدا نیاز داریم تا دانش و علم خود را نسبت به انواع روش‌های آب بندی بیشتر و بیشتر کنیم.

همانطور که در این مقاله نیز در مورد آب بندی بتن‌ها و انواع روش‌های آنان صحبت کردیم، راه و روش‌های آب بندی بسیار زیاد بوده و هر روش نیز دارای تفاوت‌های زیادی با دیگر روش‌ها است. حال، یکی از بهترین روش‌ها برای آب بندی بتن‌ها، استفاده از مواد افزودنی به آب بندی بتن است. این مواد، با کمک روش‌های مختلفی باعث تغییر عملکرد بتن شده و در فرایند و استانداردهای آب ‌بند کننده تغییراتی ایجاد می‌کند.

اگر شما نیز سازه ای بتنی دارید که قصد دارید آن را به طور کامل آب بندی کنید، در این مقاله از وب سایت سدآب با ما همراه باشید تا به طور کامل و تخصصی به بررسی تأثیر افزودنی‌‌های آب‌بندی بتن، و انواع افزودنی بتن جهت آب بندی شما را در داشتن سازه ای مقاوم و ضد آب بیشتر راهنمایی کنیم.

sadabb

مواد افزودنی آب بند کننده بتن چیست

به طور کلی، به هر نوع ماده ای که (به روش‌های مختلفی) به بتن و یا مواد ضد آب کننده بتن اضافه شده، و باعث تغییر در فرایند آب بندی بتن شود را، مواد افزودنی آب بند کننده بتن می‌گوییم. جنس این مواد می‌تواند از نوع مایع، جامد و یا حتی گازی باشد.

همچنین، بسته به ترکیب و ساختار این مواد، میزان تأثیر افزودنی‌‌های آب‌بندی بتن نیز با یکدیگر متفاوت بوده و ثابت نیست. در مورد ساختار شیمیایی افزودنی‌های آب بندی بتن نیز باید گفت که ساختار این مواد یا به صورت ترکیب‌های شیمیایی ساده صورت گرفته، و یا اینکه با کمک تکنولوژی نانو تولید، و سپس عرضه می‌شوند.

در ادامه، و در بخش انواع این افزودنی‌های، به تفصیل در مورد نحوه عملکرد افزودنی‌های آب ‌بندی بتن بیشتر توضیح خواهیم داد.

مزایای استفاده از افزودنی ‌های بتن

 • افزایش دوام بتن نسبت به آسیب‌های ناشی از آب، مواد شیمیایی و سایر عناصر
 • بهبود ظاهر بتن و افزایش میزان صیقلی بودن و شفافیت بتن
 • تمیز کردن آسان تر بتن
 • کاهش لکه گیر شدن بتن نبست به روغن، گریس و سایر مواد
 • افزایش مقاومت در برابر لغزش
 • افزایش حفاظت در برابر اشعه ماوراء بنفش
 • جلوگیری از لیز خوردن و سر خوردن افراد و حیوانات
 • کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیرات
 • بهبود مقاومت بتن در برابر تغییرات آب و هوایی.
 • افزایش ارزش ملک و یا سازه شما

انواع افزودنی آب بند بتن

حال که به طور کامل و دقیق با چیستی افزودنی‌های بتن، و مزایای آن‌ها آشنا شدیم، نوبت به بررسی انواع این افزودنی‌های بتن می‌رسد. از مهم ترین و پرکاربردترین این مواد افزودنی بتن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. روان کننده‌ها: این روان کننده، با ترکیب شدن با بتن، باعث کاهش میزان آب سازه می‌شود. این افزودنی‌ها معمول به سه دسته روان کننده‌ها، فوق روان کننده‌ها و ابر روان کننده‌ها تقسیم می‌شوند که هر کدام روان کنندگی متفاوتی دارند.
 2. افزودنی بتن دیرگیر کننده یا کندگیر کننده: این افزودنی‌ها برای دیر گیر کردن بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر قصد آب بندی بتن‌ها در مکان‌های بسیار گرم را دارید پیشنهاد ما استفاده از این مواد است.
 3. افزودنی بتن زودگیر کننده: این افزودنی‌ها، برعکس افزودنی بالایی، باعث سفت شدن بتن می‌شود.
 4. افزودنی‌های حباب ساز: نقش اصلی افزودنی حباب هواساز بتن، افزایش دوام و بهبود عملکرد در برابر سیکل‌های ذوب و یخبندان است. اگر این ماده به بتن اضافه نشودف احتمالا ترک خوردن بتن در تغییرات دمایی بسیار بیشتر می‌شود.
 5. افزودنی‌های نم بند: نم‌بند، اغلب به منظور ساخت بتن‌های مقاوم در برابر نفوذ آب و رطوبت مورد استفاده قرار می‌گیرد تا سطح بتن در برابر آب مقاوم شود.(در ادامه به بررسی دقیق تر تفاوت نم بند‌ها و آب‌ها خواهیم پرداخت)
 6. افزودنی‌های ضد انبساط بتن: اگر مواد قلیایی درون بتن دچار انبساط شوند، احتمال ترک خوردن بتن و ورود آب به درون آن بسیار بیشتر می‌شود.
 7. افزودنی‌های بتن ضد آب شستگی: معمولا از افزودنی‌های بتن ضد آب شستگی، برای آب بندی سازه‌های بتنی مدفون در آب استفاده می‌شود. این افزودنی‌ها بتن را در برابر شستگی تحت فشار آب مقاوم می‌کند. همچنین، با استفاده از این افزودنی‌ها می‌توانید خواص چسبندگی بتن را افزایش دهید. این نمونه از افزودنی‌های بتن، اغلب برگرفته از لاستیک‌های طبیعی و مصنوعی و غلیظ‌کننده‌های پایه سلولزی هستند.

مزایای استفاده از افزودنی ‌های بتن

تفاوت آب‌ بند و نم ‌بند کننده بتن

همانطور که در بخش‌های بالاتر از این مقاله نیز اشاره کردیم، میزان تأثیر افزودنی ‌‌های آب‌بندی بتن با یکدیگر متفاوت است. یک مورد از این تفاوت‌ها، تفاوت میان آب بند کننده‌های بتن و نم بند کننده‌ها است که در اینجا به بررسی هر دو پرداخته ایم:

 • افزودنی‌های آب بند کننده بتن: این افزودنی‌ها نفوذ آب را درون بتن کاهش می‌دهند و از حرکت آب آزاد را در بتن جلوگیری و یا حرکت آب آزاد را محدود می‌کنند.
 • افزودنی‌های نم بند کننده: این افزودنی‌ها از خیس شدن (تر شدن) بتن جلوگیری می‌کنند و از حرکت آب در منافذ مویینه جلوگیری می‌کنند.

کلام آخر

در این مقاله از وب سایت سدآب، سعی کردیم تا با بررسی همه چیز در مورد مواد افزودنی آب بند کننده بتن و نحوه عملکرد برخی از انواع آن‌ها، شما را در داشت سازه بتنی مقاوم و ضد آب بیشتر راهنمایی کنیم.

 

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!