معرفی کریستالیزاسیون

 

محصول آب بند بتن با عملکرد  کریستالیزاسیون نوعی پودری است که از سیمان پرتلند، ماسه کوارتز خاص، مواد شیمیایی فعال و تاخیرکننده در گیرایش، ترکیب و تهیه می‌شود. این محصول در ترک‌های مویی بتن نفوذ کرده و برای پرکردن آنها به روش کریستالیزاسیون ( تبلور ) فعال می‌شود. فناوری کریستالایز، سیمان فرمولیزه شده خود را بصورت یک محصول ضدآب بادوام در می‌آورد که می‌تواند بعد از بکارگیری به بافت میانی یا سطحی بتن نفوذ کرده و جزئی همگن در ساختار آن گردد. نتیجه این واکنش شیمیائی، ایجاد یک حفاظ کاملا ضدآب در لایه درونی و بیرونی سازه‌های بتنی خواهد بود. علاوه بر این، با پیوندهای فیزیکی و شیمیایی بسیار مناسب در ترک‌های مویی بتن، متبلور شده و تا چندین سانتیمتر ( 10 تا 50 ) شعاع و عمق محیط اطراف خود را آب‌بندی می‌نماید.

پودر سیمان کریستال شونده یک نوع عایق رطوبتی تک جزیی است که در کلیه مراحل ساخت، بهره‌برداری به چهار روش قابل اجرا می‌باشد:

الف) حین ساخت، افزودنی در بتن آماده یا حتی ملات ماسه و سیمان

ب) اجرای دوغاب یا پاشش پودری غشائی در سطوح بتن قدیمی یا جدید

 ج) تزریق در لایه‌های سطحی یا عمقی بتن

 د) مایع و پودر آنی‌گیر تک جزئی موضعی

 مواد متشکله در مقابل تماس با آب از خود واکنش نشان داده و با تشکیل بلورهای غیر قابل حل در آب بصورت مویرگی سراسر حفره ها، درزهای و کل حجم بتن را آب‌بند می‌نماید. بلورهای کریستالایز متشکله در مقابل فشارهای بسیار شدید هیدرواستاتیکی آب و مواد شیمیایی مخرب بسیارمقاوم می باشد. محصول فوق می تواند حفره های به عرض 1 میلیمتر را کاملا  آب‌بند نماید. این ماده باعث نفوذ ناپذیری آب در بتن می شود و هر اندازه قابلیت عبور آب کمتر باشد بتن از دوام و استحکام بیشتری بر خوردار می‌گردد. نفوذ پذیری آب در بتن معمولا” ناشی از ایجاد فضاهای خالی و منافذ ریز بهم پیوسته ای است که عدم تراکم بتن و یا ترکهای انقباضی حاصل از تبخیر آب بتن درمراحل اجرا و عمل‌آوری بتن آماده در حین سخت شدن بوجود می آید. لذا با توجه به این که بتن با طرح اختلاط صحیح ، با نسبت آب به سیمان و مواد میکرو سیلیس مرغوب تا حدودی سبب کاهش نفوذ پذیری بتن می‌گردد، اما عموماً بهتر است، ابتدا نسبت به دسته بندی اهمیت آب‌بندی سازه بر اساس نوع کاربری آن اقدام و سپس به جای تحمیل هزینه‌های مواد ناکارآمد و همچنین مصرف سیمان اضافی، مقدار تعریف شده‌ای از پودر سیمان آب‌بند کریستال شونده را به مخلوط بتن افزوده و نسبت درصد آب به سیمان را در طرخ اختلاط کاهش داد.

آب‌بند کریستال شونده چگونه عمل می‌کند!

هیدروکسید کلسیم/ هیدراتاسیون + ذرات سیمان آب‌بند کریستال شونده((GREENSEAL  + آب = تشکیل دائم بلورهای کریستالی غیر قابل حل در آب

نکته بسیار مهم این فرایند، زنده و هوشمند بودن آن (کریستالیزاسیون) در مقابل حضور آب می‌باشد. هر زمان که آب یا حتی رطوبت در منافذ و موئینگی‌های بتن وارد شود واکنش شیمیائی کوارتز خاص فعال شده و با تغذیه از منبع آب مهاجم، رشد و تکثیر بلورهای کریستال آغاز شده و طی مدت کوتاهی بصورت توده‌های بهم پیوسته تمامی منافذ تا عرض (1mm) را ترمیم می‌نماید. توده‌های پیوسته تشکیل یافته با قابلیت عدم حل در آب، مانع عبور آب به داخل منافذ بتن خواهد شد. این فرآیند با قطع آب مهاجم، فروکش کرده و سبب عبور جریان هوا در بتن خواهد بود. بلورهای کریستال شونده نهادینه شده در این نوع بتن با حضور مجدد آب فعال شده و با تکرار تولید و تکثیر مجدد سبب آب‌بندی هوشمند، خودترمیم و دائم با طول عمر حداقل 30 سال در بتن خواهد بود. مقاومت ایجاد شده در این فناوری از هجوم مخرب‌های شیمیائی و فیزیکی سولفایدها، کلرایدها و کربناتاسیون جلوگیری کرده و سبب افزایش طول عمر بتن و حذف هزینه‌های تعمیر و نگهداری آسیب‌های خوردگی بتن، آرماتور و تاسیسات نصب شده در آن خواهد شد.

تصویر A- 1mm بزرگ‌نمایی * 4000معرفی کریستالیزاسیون

عدم عملکرد رشد و ترمیم در نمونه 7 روزه

تصویر B- 1mm بزرگ‌نمایی * 2000معرفی کریستالیزاسیون

ترمیم و رشد بلورهای کریستالی در نمونه 7 روزه

تصویر C – 1mm  بزرگ نمایی * 4000معرفی کریستالیزاسیون

ترمیم و رشد بلورهای کریستالی در نمونه 7 روزه

تصویر D –  1mmبزرگ نمایی* 4000معرفی کریستالیزاسیون

ترمیم و رشد بلورهای کریستالی در نمونه 28 روزه

  Untreated at 10,000 X Magnifications  

معرفی کریستالیزاسیون        

Treated 28 Days at 10,000 X Magnifications

معرفی کریستالیزاسیونخواص و مزایا – خصوصیات ویژه:

 • یک ماده غیر سمی بوده، از اینرو در مخازن و منابع بتنی آب شرب قابلیت استفاده دارد.
 • استفاده از این ماده در اندود سیمانکاری می تواند باعث حذف عایقکاری رطوبتی(قیرو گونی یا ایزوگام ) گردد.
 • عدم نیاز به اجرای عایق رطوبتی امولوسیونی سطحی، مراحل اجرای دیوار چینی محافظ و سیمانکاری مجدد نیز حذف خواهد شد، این عامل باعث کاهش قابل توجه زمان و مراحل ساخت شده ، هزینه های مربوطه نیز کاهش یافته و خصوصا در فضاهای تراز منفی و پارکینگ‌ها فضای بیشتری قابل بهره‌برداری خواهد بود.
 • بعنوان یک ماده روان کننده مقاومت بتن را بالا می برد. 
 • مقاومت در برابر کلرید
 • مقاومت در برابر سولفات
 • مقاومت به اسید سولفوریک
 • تست عمومی افزایش محدوده Ph
 • افزایش پارامترهای دوام آب و هوا در ذوب و انجماد
 • افزایش پارامترهای دوام و مقاومت‌ فشاری، خمشی و سایر موارد

معرفی کریستالیزاسیونمعرفی کریستالیزاسیون

موارد مصرف- کاربرد :

 • – سدها– چاله آسانسور
 •  – استخر و آبنما– سقف‌های بتنی– سازه‌های دریایی– پارکینگ و رمپ– روف و روف‌گاردن– کف سازی‌های صنعتی– مخازن آب و فاضلاب بتنی– فونداسیون و سازه‌های تراز منفی– دیواره های حائل بتنی زیر زمینی– تونل‌های راه و تونل‌های زیر زمینی مترو– لوله های بتنی خطوط انشعاب و انتقال آب و فاضلاب

میزان مصرف:

میزان مصرف طرح اختلاط کلیه برندهای جهانی این فناوری بر اساس عیار و وزن سیمان مصرفی می‌باشد.

CONCRETE GRADE 30

(CEMENT CONTENT PER M3 )

GREENSEAL 100 PER M3

(1% of CEMENT CONTENT)

 

Calculation for Dosage rate of Greenseal 100:

(300 kg X 1% = 3 kg dose to be added into 1m3 )

Note: Consult with Greenseal Technical Representative for assistance in determining the appropriate dosage rate (0/07% – 1.5%).

TECHNICAL DRAWING USING GREENSEAL 100 & PVC WATERSTOP WATERPROOFING SYSTEM

معرفی کریستالیزاسیون

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *