چگونه می توان نم سقف خانه را برطرف کرد

ایجاد رطوبت و نم در سقف سازه ها و ساختمان ها یکی از مشکلاتی است که با ایجاد لکه بر روی سقف و دیوار نمود پیدا می کند. معمولا این مشکل در ساختمان های قدیمی به وجود می آید که عمر مفید خود را از دست داده اند و قادر به نگه داشتن نم به وجود آمده بر اثر عوامل مختلف نیستند.

چنین مشکلی یکی از جدی ترین مسائلی می باشد که باید به آن توجه لازم را داشت و هر چه زودتر برای آن فکری اندیشید. چرا که ایجاد رطوبت در سقف ساختمان ها باعث از بین رفتن امنیت سازه ها شده و ممکن است ریزش آن را در پی داشته باشد.

چگونه نم سقف خانه را از بین ببریم؟


در چنین شرایطی باید راه های جلوگیری از نم ساختمان را در نظر گرفته و با اعمال آن، از بروز مشکلات جدی جلوگیری به عمل آورید. در این مقاله به صورت دقیقی راهکار های مقابله با نم و رطوبت ایجاد شده در ساختمان مورد بررسی قرار گرفته است.

بنابراین برای آگاهی بیشتر در رابطه با تشخیص رطوبت و دانستن راهکارهایی برای آن با ما همراه باشید.

چگونه می توان نم سقف خانه را برطرف کرد

چگونه می توان با مسئله ای چون به وجود آمدن نم و رطوبت در ساختمان، مقابله کرد؟

هر چقدر که اسکلت خانه ها با دوام تر بوده و از مواد و متریال بهتری ساخته شده باشند، ایمنی آن بالاتر رفته و از عمر و ماندگاری بالاتری نیز برخوردار خواهند بود. به منظور مقابله با مسئله رطوبت و نم ایجاد شده در سقف سازه ها می توان از راهکارهایی چون عایق بندی و آب بندی کردن آن ها بهره مند شد.

بنابراین، یکی از راهکارهایی که برای جلوگیری از نم ایجاد شده در سقف خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد، عایق بندی سقف می باشد؛ اما عایق رطوبتی چیست و مهم ترین کارآیی آن کدام است؟

از آن جا که وجود رطوبت به مرور زمان می تواند در قسمت های مختلف ساختمان ها و سازه ها، تاثیرات مخربی را ایجاد کرده و موجب فرسوده شدن آن ها شود، استفاده از عایق رطوبتی ، یکی از حیاتی ترین کارهایی می باشد که می توان برای مقابله با چنین مشکلاتی انجام داد.

به همین دلیل برای آب بندی کردن قسمت های مختلف ساختمان ها، می توان از عایق رطوبتی استفاده کرد. استفاده از این عایق ها در هر قسمتی از سازه که امکان نفوذ و نشت آب در آن جا وجود دارد، انجام می شود.

یکی دیگر از راه های جلوگیری کردن از ورود نم و رطوبت به داخل سازه ها، ایزوگام آن ها می باشد. ایزوگام یکی از موارد حیاتی و ضروری می باشد که باید بر روی هر سازه و ساختمانی اعمال شود. به این منظور، هیچ تفاوتی بین ساختمانی که در مناطق مرطوب کشور قرار گرفته و یک منطقه عادی و کم باران، وجود ندارد و هر دو ساختمان برای ایمنی بیشتر و ایجاد عایق رطوبتی در آن باید ایزوگام شوند.

چسب عایق رطوبتی یکی از موارد دیگری می باشد که برای آب بندی کردن و عایق بندی سازه ها مورد استفاده قرار می گیرد. چسب عایق رطوبتی ، مقاومت بسیار بالایی را در مقابل رطوبت و آب از خود نشان می دهند و می توان آن ها را در انواع و اقسام فضاهای باز و بسته مورد استفاده قرار داد.

چگونه می توان نم سقف خانه را برطرف کرد

مراحل از بین بردن نم و رطوبت ساختمان

تشخیص رطوبت و پیدا کردن نشتی ساختمان ها، اولین قدمی است که برای مقابله با نم پذیری ساختمان ها و سازه ها باید در نظر گرفت. در بیشتر موارد خرابی در لوله ها و نیاز به تعمیر آن ها، یکی از علت های رطوبت ایجاد شده در سقف خانه ها می باشد که می توان آن را به دقت مورد بررسی قرار داده و برای آن باید چاره ای اندیشید.

در این مورد دقت کنید که تشخیص رطوبت و منبع به وجود آمدن آن، یکی از مهم ترین مراحل در رابطه با ایجاد رطوبت و نم می باشد. چرا که در صورت تشخیص غلط، مشکل وجود نم در سقف ساختمان ها از بین نرفته و در صورت ترمیم، مجبور به دوباره کاری خواهید شد.

در مرحله بعد از تشخیص رطوبت ، می توان به برطرف کردن لکه های رطوبتی اقدام نمود. برای این کار در ابتدا رطوبت ایجاد شده در سقف را بر طرف نموده و کاملا از آن مطمئن شوید. زیرا در غیر این صورت سقف خانه مرطوب باقی مانده و در زیر عایق حرارتی حبس خواهد شد که در این صورت نه تنها مشکل شما حل نخواهد شد، بلکه باعث تشدید آن شده و شرایط برای ایجاد قارچ ها و کپک هایی که برای سلامتی انسان ها مضر می باشند، فراهم می شود.

چگونه می توان نم سقف خانه را برطرف کرد

در گام بعدی می توانید به مرحله اصلی که همان عایق بندی رطوبتی می باشد، اقدام کنید. در صورتی که ورود آب از قسمت بیرونی بام و در اثر بارندگی به وجود می آید، می توانید با آب بندی و عایق بندی سقف و ایزوگام آن، این کار را شروع کنید.

برای انجام این کار بهتر است به جای عایق بندی و ایزوگام قسمت نشت آب، به عایق بندی تمامی سطح بام بپردازید. چرا که ایزوگام کل بام در طولانی مدت به نفع شما بوده و از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری به عمل خواهد آورد. بعد از بر طرف کردن عامل خارجی به وجود آورنده رطوبت در سقف خانه که همان عایق بندی بام خانه می باشد، می توانید عامل داخلی آن را هم بر طرف نمایید.

عایق بندی سقف خانه، عاملی است که می تواند از عایق بندی پشت بام مورد بررسی قرار گرفته و روش هایی برای آن اعمال شود. استفاده از چسب عایق رطوبتی، یکی از ابزار آلات لازم برای این کار محسوب می شود که می توان برای عایق بندی سقف خانه ها از آن نصیب مند شد.

نکته ای که در استفاده از چسب عایق رطوبتی باید در نظر گرفت این است که حتما برای اعمال آن مرحله اولیه، یعنی تشخیص رطوبت را با حساسیت بالا و کاملی انجام داده و محل مورد نظر را از هر گونه رطوبتی خشک کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *