گزارش نحوه فعالیت در پروژه ملی ایران‌مال(فصل 1-3)

کارفرما: شرکت توسعه بین‌الملل ایران‌مال
پیمانکار: شرکت فناوران سدآب


فصل 1 >> موضوع پیمان:تهیه متریال و اجرای عایق رطوبتی طی سال‌های 1397-1394 حصول نتیجه مطلوب سبب ابلاغ دستورکار و قرارداد جدید با موضوع تکمیل ابنیه، تأسیسات مکانیکال و الکتریکال حد فاصل محور57-1 لنداسکیپ جنوبی دریاچه در سال 1398-1397

شرکت‌ فناوران ‌سدآب طبق ارئه تفکرات تخصصی و محصولات شرکت Green seal مالزی به شرکت آمودراه مشاور و همچنین شرکت کیسون مدیریت‌پیمان پروژه ایرانمال و با دستور کار قرارداد شماره IM94/C128 در اجرای ایزولاسیون رطوبتی فضاهای لنداسکیپ شمالی و بام به مساحت 000/50 متر مربع در سال 1394 ورود به این ابر‌پروژه ملی کرد.

از ابتدای ورود و بررسی‌های انجام گرفته دفتر فنی و طی پروپوژال‌های فنی پیشنهادات بسیاری در تغییر تراز لایه‌های عایق رطوبتی و دیتایل‌های روش نصب تاسیسات در مقاطع ابنیه، تاسیسات الکتریک و مکانیک به عوامل محترم کارگاه به شرح ذیل تهیه و تقدیم گردید.

 • روش و شیب بندی بتن سازه‌ای با دیتایل شرکت‌سدآب و حذف کروم‌بندی مرسوم
 • تغییر تراز اجرای عایق‌رطوبتی از سطوح کروم‌بندی و پوکه‌ریزی به سطح بتن آب‌بند شده سازه با روش خاص این شرکت
 • تغییر روش نصب تاسیسات در مقطع بتن طبق دستورالعمل موجود
 • تراز اجرای تاسیسات بر روی عایق رطوبتی
 • جانمائی کرگیری‌های تاسیسات خصوصا در فلاورباکس و آب‌نماها
 • روش آب‌بندی تاسیسات در مقطع اتصال بتن
 • روش آب‌بندی خطوط انتقال مانند آبیاری قطره‌ای و کابل‌های برق با اسلیو‌ها و یا رایزرهای انتقال آب و برق
 • نحوه آب‌بندی دیواره‌های همجوار با خاک شمالی در تراز منفی
 • روش آب‌بندی نصبیات صفحه پلیت،بولت و انکربولت‌های سازه‌های فلزی خصوصا اسکای لایت‌هاب باغ دیدار، کتابخانه و موارد دیگر

برگزاری جلسات و همفکری با مهندسین کارآزموده شرکت محترم و بزرگی همچون آمودراه و کیسون، جدای از الگوبرداری و آموزش برای نیروهای این شرکت سبب انتقال تفکرات و ایده‌های نوین آ‌ب‌بندی تخصصی این شرکت به مجموعه‌های فنی و مدیریتی عوامل محترم کارفرمای ایران مال نیز گردید. توفیق بدست آمده باعث انعقاد قرارداد IM96/C334,IM97/C518 با موضوعیت تهیه و اجرای عایق رطوبتی در فضاهای بسیار خاص از نظر معماری و المان‌های گرانقیمت اجرا شده همانند آب‌بندی سقف بازارچه سنتی، محل اتصال سازه عنکبوتی فلزی اسکای لایت‌های خاص به بام باغ دیدار و کتابخانه حدود 3800 متر سطح مقطع باران‌گیر و همچنین اطمینان و اعتماد لازم از پایداری عملکرد عایق این نقاط  در دراز مدت، دیوار برشی شمالی تراز منفی همجوار با خاک به مساحت 11000 متر، محدوده نصب تاسیسات کولین تاوردر زون 15 بام به مساحت 5400 متر، باغ ماهان 5600متر فضای آب‌نماهای پرده‌ای و صفحه‌ای،فلاورباکس ها و تاسیسات مکانیک و برق آنها، بام شمالی و کرتین‌وال‌های نمای شمالی به مساحت کل تقریبی 000/80 مترگردید.

فصل2 >> ابلاغ دستور کارآب‌بندی سقف طبقه R2 محدوده بازارچه سنتی با کچبری، آئینه‌کاری و هنرنمایی دستی اساتید بنام کشوربمنظورجلوگیری از آسیب رطوبت بر این فضا.

در سال 1395 سقف طبقه R3 و سایر طبقات تکمیل نشده بود و سبب ریزش بارندگی‌ به داخل فضاهای پروژه در طبقات میگردید. محل استقرار شرکت کیسون نیز در طبقه R3 بود و این جدای از تردد پشتیبانی شرکت‌های پیمانکار باعث مراجعه عوامل اداری و فنی پیمانکاران در این محدوده بود. در طبقه R2 عملیات اجرائی ساخت بازارچه در دستور اولویت کارفرما قرار داشت. ریزش آب باران و همچنین تردد ترافیکی سبک و سنگین اجازه اقدامات آب‌بندی سنتی را برای جلوگیری از ایجاد خسارت به هنرهای دستی در حال اجرا در بازار سنتی را نمیداد، این چالش بزرگی برای کنترل پروژه محسوب می‌شد.  با ارائه راهکار کاملا فنی و تخصصی شرکت‌سد‌آب با محصول GS-2000 کلیه مقاطع طبقه بالای بازارچه همزمان با کلیه فعالیت‌های پیمانکاران در دستور کار قرار گرفت. عملکرد آب‌بندی با توجه به ترددهای سنگین از یک سو، اهمیت و هزینه‌های سنگین هنر دستی در حال اجرا و پذیرش مسئولیت پایداری عایق در این شراسط خاص از سوی دیگر بسیار سنگین و غیرقابل پذیرش عقلانی بود. مبلغ صورت‌وضعیت این عملیات با مبلغ هزینه خسارات احتمالی نشت آب  در این بازارچه هیچگونه توجیه مالی و ریسک‌پذیری را نداشت. پس از بررسی‌های لازم و تایید مدیریت شرکت سدآب اقدامات آب‌بندی در دستور کار قرارگرفت و عملیات آب‌بندی با موفقیت کامل و اطمینان بانجام رسید. این مهم فقط میتواند با اعتقاد عمیق به توانمندی عوامل و کارگروه تخصصی بدون نقص و دل‌نگرانی از مسئولیت کار پذیرفته و اجرا گردد.

 

فصل 3>>آب‌بندی فشار منفی دیوار شمالی در تراز زیر سطح همجوار با خاک

دیوار شمالی سراسری بین محور57-1 با دال بتنی و ارتفاع 17-8 و طول تقریبی 950 متر همجوار با اتوبان احداث گردید. جهت جلوگیری از ورود آب، سراسر دیواره با امولوسین‌های قیری آب بندی گردید.(تصاویر ذیل) از آنجائیکه طبق استانداردهای BS8102 انگلستان این روش آسیب پذیر بوده و مناسب سطوح تراز منفی نیست عملیات اجرا شده در آب‌بندی دیواره‌های شمالی دچار اشکال گردید. شایان ذکر است طبق تصاویر ذیل این موضوع در سال 1394 طی گزارشی مکتوب از سوی این شرکت تقدیم کارفرمای محترم پروژه گردید.

با توجه به مطالب فوق‌الذکر و نفوذ آب از دیوار شمالی و طی ابلاغ دستور کار به شرکت‌فناوران‌سد‌آب و پس  از تجهیز کارگاه اقدام به رفع نواقص بتن و همچنین اتصالات که منشاء نفوذ آب بود نموده و با روش اجرائی به شرح ذیل عملیات آب‌بندی دیواره‌های شمالی با موفقیت و حصول نتیجه %100 انجام گردید.

 1. اجرای رسوب‌زدائی و پاک‌سازی آلاینده‌هارای رسوب‌زدائی و پاک‌سازی آلاینده‌ها
 2. اجرای برشVCUT درزهای سرد و تخریب سطوح متخلخل
 3. تزریق مواد آب‌بند و ترمیمی GS Injection Grout Crystallization در محل‌‌های آسیب دیده
 4. تزریق و اجرای کاوربتن مسلح با محصول Greenseal 100 Crystallization در سطوح بتن معیوب
 5. پاشش و اجرای محصول نفوذگر آب‌بند Greenseal 200 Crystallization بر کل سطح بتن دیواره
 6. ایجاد حفره، نصب و تثبیت پکرجهت تزریق مواد Greenseal sealant joint در محل اتصالات متال‌دک با بتن و نقاط دارای تراوش آب

با اجرای دقیق و منظم دیتایل‌های شرکت گرین‌سیل مالزی و تجربه گرانمایه اجرائی با ده سال سابقه و کسب تجربه، نتیجه حاصل شده بسیار رضایت‌بخش بوده و ضمانت‌نامه 30 ساله گرین‌سیل را پشتوانه امنیت سرمایه‌گذار و همچنین کیفیت بهره‌بردار را خواهد داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *