گزارش نحوه فعالیت در پروژه ملی ایران‌مال(فصل 4-6)

 

کارفرما: شرکت توسعه بین‌الملل ایران‌مال
پیمانکار: شرکت فناوران سدآب


فصل 4 >> آب‌نماها و فلاورباکس‌های باغ ماهان

باغ ماهان یا باغ ایرانی یکی از فضاهای خاص طراحی شده در بازار ایران‌مال می‌باشد که به سبک باغ ماهان کاشان و کرمان به مساحت 5600 متر مربع دارای چهار آبنمای آبشاری و هشت عدد صفحه‌ای که در چهار تراز به حالت پله‌ای و در فضاهای رستوران و کافی شاپ طراحی و اجرا شده است. این فضا دارای 120 عدد فلاورباکس با عمق بیش از 5/1 متر برای کاشت گیاهان ریشه‌ بلند می‌باشد، اسکای‌لایت سراسری سقف جلوه بسیار زیبائی به این فضا داده و از نظر مهندسی سازه‌ای نیز رخی بر آثار جهانی نشان داده است. شرکت‌فناوران‌سد‌آب در سال 1396 طی دستور کار ابلاغی از سوی مدیریت محترم پیمان پروژه(شرکت‌کیسون) اقدام به تهیه دیتایل‌های‌ آب‌بندی آبنماها، فلاورباکس‌ها و تاسیسات برق و مکانیک نمود و پس از اخذ تایید دیتایل‌های ارائه شده از سوی دفتر فنی کیسون و مشاور‌آمودراه عملیات اجرائی خود را در تیرماه سال 96 آغاز نمود. با توجه به اهمیت پایداری آب‌بندی فضای تعریف شده برای دوران بهره‌برداری اقدامات اولیه حول محور تقویت زیرساخت‌ها قرار گرفت و با بررسی‌های لازم کلیه نواقص موجود اصلاح و با ترمیم آنها بستر مناسب برای پوشش عایق با کاربری‌های تخصصی آماده گردید. همانطوریکه میدانید کاربری آب‌نما و شیوه بهره‌برداری آن در گردش دائم آب،  رسوب املاح آب و پاره‌ای از مسائل دیگر با فلاورباکس، خاک و عوامل شیمیائی مخرب که میتواند ایجاد آسیب‌های شیمیائی را در بستر سازه ایجاد و کسترش دهد متفاوت است. شرکت Greenseal مالزی با آرندی بیش از چهل سال و تولید پکیچ تخصصی متریال‌های آب‌بند ویژه برای مقاومت‌های لازم در پایداری‌های فیزیکی، شیمیائی، مکانیکی، راه حل‌های بسیاری را برای مهندسی تخصصی آب‌بندی به عرصه عمران معرفی نموده است، از سوی دیگر شرکت‌فناوران‌سد‌آب افتخار دارد که با اخذ نمایندگی انحصاری از گرین‌سیل مالزی و کسب اطلاعات و آموزش، خود را بعنوان مرجعی علمی، کاربردی در عرصه آب‌بندی تخصصی فضاهای خیس و مرطوب در کشور معرفی نماید. براساس مستندات و استعلامات موجود اسباب مباهات می‌باشد که در گردآوری تهیه و ارائه دیتایل‌های آب‌بندی فضاهای خاص پروژه ایرانمال حضوری بایسته در کنار مجموعه محترم کارفرما، شرکت  آمودراه و شرکت کیسون داشته است. بر همین اساس روش و مراحل آب‌بندی آبنما و فلاورباکس را به شرح ذیل ارائه می‌نماید.

آب نما ها:

 1. آماده‌سازی ورفع معایب سطوح
 2. ترمیم اتصالات و ترک‌ها با محصول Greenseal injection Grout
 3. ترمیم نواقص سطح با محصول ترمیمی Greenseal SBR 701
 4. پوشش نفوذگر Greenseal 200 Crystallization
 5. پوشش Top cout Greenseal Flexible 202
 6. اجرای لایه محافظ (Protective Cover)

فلاورباکس:

 1. آماده‌سازی ورفع معایب سطوح
 2. ترمیم اتصالات و ترک‌ها با محصول Greenseal injection Grout
 3. ترمیم نواقص سطح با محصول ترمیمی Greenseal SBR 701
 4. پوشش نفوذگر Greenseal 200 Crystallization
 5. اجرای Primer Greenseal 5000
 6. پوشش لایه نهائی قیر سرد اجرای Greenseal 5000 (لطفا اطلاعات بی‌نظیر این محصول را اخذ و مطالعه نمایید)

اتصالات مکانیک و الکتریک:

 1. اجرای خزینه یا Vcut پیرامون ابنیه با تاسیسات
 2. مضرس نمودن کلیه سطوح
 3. اجرای Greenseal aluminum Primer
 4. اجرای درزگیر Sealant joint Polysulphide

فصل5 >> اسکای لایت باغ دیدار و باغ کتاب دو فضای بسیار خاص
سازه‌ای عنکبوتی اسکای لایت با حرکت‌های طولی،عرضی که توسط 110 بیس پلیت با 440  انکربولت سایز 24 در طبقه چهارم به بام متصل گردید. طراحی این سازه سبب شده بود تا جانمائی نصب آن در گاتر پیرامون انجام گردد که محل خروجی 1800 متر مربع سطح بارانگیر بود. این موضوع باعث شد چالش راهکاری مناسب برای روش آب‌بندی پیش رو باشد. طراحی نحوه آب‌بندی سازه و گاتر پیرامون، بیس پلیت به سازه، انکربولت به بیس پلیت، شیب بندی و اجرای عایق Greenseal  5000 که توسط شرکت‌سدآب تهیه و مورد تایید شرکت کیسون و مشاورآمودراه قرار گرفت امنیت و پایداری این سازه خاص را تضمین نموده و طی سه سال از بهره‌برداری رضایت کارفرما تامین گردد.

فصل6 >> ابلاغ قرارداد اجرای تکمیل ابنیه، تاسیسات مکانیکال و الکتریکال لنداسکپ جنوبی

روند حصول نتیجه‌‌ و اعتماد مدیران پروژه از فعالیت این شرکت طی سال‌های 1397-1394 منجربه ابلاغ قرارداد IM97/C589 با موضوعیت تکمیل ابنیه، تاسیسات مکانیکال و الکتریکال به مساحت تقریبی 000/12 متر در لنداسکیپ جنوبی گردید. در تاریخ 3/8/1397 بنا به ابلاغ دستور کار شرکت کیسون بدون ابلاغ نقشه‌های نهائی فاز دو ابنیه، مکانیک و الکتریک و همزمان با تجهیز کارگاه اقدامات اجرائی در دستور کار قرار گرفت. دفتر فنی شرکت سدآب اقدام به تهیه شاپ نقشه‌های فاز دو ابنیه و تاسیسات با طراحی بر اساس ایده‌های خود نسبت به حذف کروم‌بندی مرسوم و اجرا شده در صدها هزار مترسطوح شیب‌بندی شده مقاطع خیس پروژه ایرانمال کرد و با تایید دفتر فنی کیسون و آمودراه برای اولین بار در پروژه ایرانمال شیب‌بندی در بتن سازه‌ای و به روش تخصصی این شرکت بانجام رسید.(جهت اطلاع بیشتر به صفحه مقالات سایت شرکت مراجعه فرمائید). در ادامه دیتایل‌های مکانیک جمع‌آوری آب سطحی، باران و فاظلاب و الکتریک رستوران‌ها و محوطه با روش خاص نحوه انشعاب،نصب، تثبیت و آب‌بندی لایه‌های تخصصی خصوصا درزگیرها با موفقیت کامل و اخذ تست شیت،چک‌لیست و تایید عملیات بانجام رسید. مشکل اصلی طرح، فصل مشترک درز ژوئن بین

گالری دسترسی جنوبی و سازه اصلی مال بود که حدود 900 متر طولی و عرضی بود. مضاف بر آن شاپ نصب گاترهای جمع‌آوری آب باران دقیقا بر روی درز ژوئن طولی قرار گرفته بود. تهیه دیتایل روش اجرای درز ژوئن، آب بندی و نصب گاتر توسط دفتر فنی شرکت‌سدآب تهیه و با راهنمائی‌های مدیریت پیمان و مشاور محترم به اجرا گذاشته شد. در نوع خود بحران طراحی‌های اتفاق افتاده با تهیه و اجرای موفق بانجام رسید و تحویل کارفرمای محترم جهت بهره‌برداری در ماه اردیبهشت 1398 قرار گرفت. طراحی، تهیه شاپ نقشه‌ها و اجرای همزمان 12000 هزار متر روف و روف گاردن با بهترین کیفیت تحویل و کمترین نقص در طی 6 ماه خود رکوردی در ابر پروژه ایرانمال نتیجه زحمات همکاران گرامی بسیاری بود.شرکت‌فناوران‌سدآب قبلا از همکاری و همراهی کلیه عزیزان و عوامل کارفرما،مشاور ومدیریت پیمان محترم و پرسنل خود، کمال امتنان را دارد.

تصاویری از عملیات اجرا شده در لنداسکپ جنوبی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *